• 1400/03/01 - 09:30
  • 190
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

پویایی/بالندگی/جوانی جمعیت

مامان من خواهر یا برادر می خوام

هیچ فکر کرده‌اید اگر هیچ رقیبی برای ورزشکاران نبود، المپیک چه شکلی می‌شد؟

 دنیایی شبیه خانه تک‌فرزند‌ها. بله خلأ بزرگی در این وضعیت احساس می‌شود . نبودن خواهر و برادر باعث می شود بچه های تک فرزند از مزیت این رقبای دوست داشتنی محروم شوند و اصلا رقابت و مبارزه برای دستیابی به اهدافشان را یاد نگیرند و وقتی وارد فضای مدرسه و جامعه می شوند درک موقعیتها برایشان سخت و شکننده می شود چون همیشه برنده بوده اند و چون معنی مشارکت و رقابت را یاد نگرفته اند .

وقتی با خواهر و برادر ها برای اسباب بازی،غذا یا توجه والدین دچار چالش می شویم این کمک می کنند تا ما از کودکی برای زندگی اجتماعی و ورود به دنیای واقعی آماده شویم .

خواهر و برادرها در پیشرفت تحصیلی و افزایش مهارتهای زندگی نقش مهمی ایفا می کنند .

شاید شما بتوانید با پول خودتان گرانترین اسباب بازی را برای تک فرزندتان بخرید اما هیچکدام نمی توانند خلا خواهر و برادر را برایش پر کنند ....

 

در جوانی مادر شدن و پدرشدن را تجربه کنید.

خیلی از عروس و دامادها تمایل دارند تا چند سال مانع از بچه دارشدن بشوند تا منزل و ماشین بخرند یا تحصیلاتشان را کامل کنند . این تصمیم باعث می شود زمان طلایی فرزندآوری را از دست بدهند و در حالی که می توانستند بدون درمان و دارو بچه دار شوند این کار را به تاخیر می اندازند و زمانی اقدام به فرزندآوری می کنند که ذخیره تخمدانی خانم و تعداد اسپرم آقا کاهش یافته و مجبورند برای شنیدن صدای گریه کودک در منزل اقدام به درمان ناباروری کنند و حتی هزینه های هنگفت و تحمل انواع درمانهای ناباروری را به جان بخرند .

آمارها نشان می دهد که افزایش سن ازدواج و فرزندآوری عامل بسیار مهمی در بروز ناباروری می باشد و از هر 5 زوج یک زوج دچار این چالش می گردد .

بسیاری از خانم ها ازدواج خود را تاحدود ۲۵ تا ۳۰ سالگی به تاخیر می اندازند. این مساله همراه با تاخیر در تولد اولین فرزند، موجب کاهش در تعداد فرزندانی می شود که هر خانواده می خواهد و بنابراین تعداد فرزند دلخواه یک خانواده تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. حتی در مردان نیز با افزایش سن تعداد و کیفیت اسپرم کاهش میابد به نحوی که زمان مورد نیاز برای بارداری همسر در مردان بالای ۴۵ سال ۵ برابر مردان ۲۵ ساله است

بچه های تک فرزند چه مشکلاتی دارند؟

اسم سندروم امپراطور کوچولو را شنیده اید؟ این سندروم گریبانگیر کودکان تک فرزند است

علائم این سندروم چیست؟

پدیده بیش ثبت نامی:

یعنی شما کودکتان را در کلاسهای متعدد (موسیقی- ورزش – زبان – کلاسهای فوق العاده) ثبت نام می کنید چرا؟ چون یک فرزند دارید و انتظار دارید او در تمام موارد موفق شود .به اوفشار می آورید و اگر نتواند انتظارتان را برآورده کند هم شما و هم کودکتان سرخورده می شوید

کودکی نکردن:

چیدمان منزل کودک تک فرزند دو بزرگسال به یک کودک است . او مجبور است شاهد گفتگوی آدم بزرگها باشد و کسی را ندارد تا در دنیای کودکی خود با او همکلام شود و اگرچه در جمع فامیل با دامنه لغتهایش همه را متعجب می کند اما چون لذت کودکی کردن را نچشیده در بزرگسالی با خلا عاطفی مواجه شده و ممکن است دچار رفتارهای نا متعارف شود .

افراط در تامین درخواستهای کودک :

ما فقط همین یک بچه را داریم .هرچه خواست انجام می دهیم .... این رفتار باعث می شود او هرگز به ارزش کارهایتان پی نبرد و روز به روز انتظارات بیشتری داشته باشد و انگیزه ای برای تقویت استعدادهایش نداشته باشد و هرگز لذت ساختن زندگی خودش و رسیدن به خواسته هایش را نبرد

امتیازهای یک مامان (از مادر بودن خودت لذت ببر)

  1. مادرها صبورترند،ترشح هورمون‌های دوران بارداری که باعث می‌شود مغز مادر با شرایط جدید بچه‌دار شدن تطابق پیدا کند، باعث افزایش صبر و تحمل وی می‌شود

  2. هوش و ذکاوت زنان در اثر مادر شدن  افزایش میابد چون در موقعیتهایی قرار می گیرند که نیاز به مدیریت کردن شرایط و هوشمندی دارد.

  3. مادرها بیش از بقیه به محیط اطراف خود توجه می کند تا همه اطلاعات مورد نیاز را برای رشد بچه خود پیدا کنند . یک مادر اسم شخصیتهای کارتونها را میداند . آدرس کتابفروشی که کتاب کودک دارد را بلد هست . در پارک به روابط سایر والدین با کودکانشون توجه می کنند روابط و حمایت های اجتماعی اوگسترده تر می شود.

  4. وقتی خودتان مادر و یا پدر می شوید، بهتر می توانید دیگر مادرها و پدرها از جمله والدین خود را درک کنید. وقتی در تاکسی بچه مسافر بغلی گریه می کند با او همدلی می کنید. احساس همدلی و محبت شماست که باعث می شود بزرگ شوید و رشد کنید و این واقعاً زیباست.

  5. وقتی با عروسک و ماشین با کودکتان بازی می کنید یا نقاشی می کشید و بچگانه حرف می زنید احساس سرزندگی بیشتری می کنید و کودک درونتان را فعال نگه می دارید

  6. خنداندن کودکان شما را معتاد به خنده و شادی می کند.انگار می خواهید دوباره کودک شوید، این احساس کودکانه برای شما شادی های کوچک اما عمیق و تاثیرگذار به ارمغان می آورد که با هیچ شادی دیگری قابل مقایسه نیست و باعث می شود با روحیه بهتری در محل کار خود حاضر شوید یا به امور زندگی بپردازید.

 

مامان بشی، شادتر می شی
 

 

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 42116

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید