مرکز بهداشت شهرستان قم در راستای اجرای رسالت و منشور سازمانی خود  با تکیه بر اصول پایه مراقبت های بهداشتی اولیه، با محوریت عدالت اجتماعی ، جلب مشارکت جامعه، آموزش و فناوری مناسب، عهده دار تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت ساکنین و زائرین استان قم صرف نظر از ملیت می باشد و در این راستا    می کوشد ضمن بهره مندی از کلیه امکانات مادی و معنوی و کارکنان توانمند و با انگیزه و با تأکید بر ارزشهای اصیل اجتماعی، کرامت انسانی ، رعایت موازین اخلاقی و اعتقادی با شعار « سلامتی حق همگانی » رسالت خود را از طریق ارائه خدمات بهداشتی درمانی مطلوب در حیطه های آموزش بهداشت همگانی، پیشگیری و کنترل بیماریهای واگیر و غیرواگیر، سلامت خانواده و جمعیت، سلامت محیط کار، بهبود تغذیه، سلامت روانی، اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد، بهداشت دهان و دندان و مدارس و گسترش برنامه پزشک خانواده و تقویت نظام ارجاع در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت شهری/ روستایی و پایگاههای سلامت و خانه های بهداشت تحقق بخشد.

مرکز بهداشت شهرستان قم به عنوان واحد زیر مجموعه معاونت بهداشتی، بدنه اجرایی معاونت بهداشتی به شمار می رود. در این مرکز که شامل 10 واحد فنی ستادی و واحد اداری و مالی می باشد، کارشناسان بر اساس برنامه ها و سیاست های ابلاغ شده از معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان به اجرای اقدامات و فعالیت های برنامه ریزی شده می پردازند. یکی از وظایف مهم این مرکز پشتیبانی از 27 مرکز خدمات جامع سلامت شهری ، 88 پایگاه سلامت، 14 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی ، 59 خانه بهداشت روستایی می باشد. در این مراکز مراقبت های بهداشتی اولیه از طریق مراقبان سلامت ، بهورزان و پزشکان  و سایر اعضای تیم سلامت به جامعه هدف ارائه می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آشنایی با تعاریف واحدهای ارائه دهنده خدمات بهداشتی:

 

مرکز خدمات جامع سلامت: مرکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی است که با تحت پوشش قرار دادن 3 تا 4 پایگاه و جمعیتی بین 50 هزار نفر پذیرنده ارجاعات افقی پایگاههای سلامت و ارجاع دهنده عمودی گروه هدف به سطح دوم ارائه خدمات می باشد در این مرکز علاوه بر پزشک ،پرستار /کارشناس سلامت روان و تغذیه سایر اعضای تیم سلامت نیز فعالیت می نمایند.

 

پایگاه سلامت: بر اساس تراکم جمعیت بین 6 هزار تا 15 هزار  با نیروهای شاغل مراقب سلامت خانواده تشکیل می شود در این واحد خدمات فعال مراقبت های جاری برای همه افراد جامعه تحت پوشش در قالب بسته خدمات سطح اول خانه بهداشت ارائه می گردد.

 

خانه بهداشت: محیطی‌ترین واحد روستائی ارائه خدمت در نظام شبکه‌های بهداشتی درمانی کشور است. هر خانه بهداشت بسته به شرایط جغرافیایی - به ویژه امکانات ارتباطی و جمعیت - یک یا چند روستا را در پوشش خدمات خود دارد. در خـانه بهداشت فقط یک رده شـغلی از کارکنـان بهـداشـت خـدمـت می‌کننـد بر حسب جنس « بهورز مـرد » یـا « بهورز زن » نامیـده می‌شوند.

 

 

 

 

 

 

 

درگاه و سامانه های الکترونیکی پر کاربرد در مرکز بهداشت:

 

 

 

1. سایت  مرکز بهداشت شهرستان به آدرس http://sphc.muq.ac.ir

 

 

 

کلیه اعلانات، اخبار، دستورالعمل ها و فرم ها در این سایت قابل بررسی و بهره برداری است.

 

 

 

2. سامانه 3136 :

 

 

 

 واحد پاسخگویی به شکایات مردمی و ارزیابی عملکرد با شماره تماس 3136  می باشد که کلیه شکایات، انتقادات و پیشنهادات به صورت  تلفنی و پیامکی و حضوری و.. در این واحد جمع آوری و پس از تحلیل و بررسی اولیه به سایر واحد های مختلف جهت مداخله ارجاع می گردد.

 

 

 

3.  سامانه سیب :

 

 

 

در راستای تحقق پرونده الکترونیک سلامت سامانه یک پارچه سلامت (سیب) از سال 1394 در کلیه واحد ها ارایه دهنده خدمت فعال گردید. در این سامانه کلیه مراحل ثبت نام، ارائه خدمت ، ارجاع و دریافت پس خوراند به صورت الکترونیک صورت می گیرد. در این سامانه هر کاربر بر اساس نقش خود صاحب یک نام کاربری و رمز عبور خواهد بود. از ویژگیهای سامانه سیب می توان موارد ذیل را نام برد :

 

 

 

 1. ارتباط در بستر اینترنت و اینترانت

 

 

 

 2. حذف ثبت دستی و کاغذی فعالیتها

 

 

 

 3. امکان رصد کردن فعالیت هر واحد به صورت بر خط

 

 

 

 4. ایجاد پرونده الکترونیک سلامت هر فرد

 

 

 

 5. کاهش خطای انسانی در ارائه خدمت

 

 

 

 6. امکان گزارش گیری آنلاین و به روز  

 

 

 

نشانی: قم- خیابان امام خمینی- 20 متری شهید بهشتی- مرکز بهداشت شهرستان قم

 

 

 

 

 

 

 

تلفن:18- 36600017

 

 

 

 

 

 

 

 

فایل ها