ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 371
بازديدکنندگان امروز: 870
کل بازديدکنندگان: 614753
بازديدکنندگان آنلاين: 15
زمان بارگزاري صفحه: 0.7644 ثانيه
بهداشت خواب

اهميت خواب به اندازه ای است که می تواند روی زندگی روزانه اثرگذار باشد، خواب کم يا اختلالات خواب روی فکر، قدرت تمرکز، توانايی فرد و حتی روی کار روزانه تاثير می گذارد. در حين خواب، سلولهای بدن و مغز هر دو ترميم می شوند و اين بازسازی موجب می شود تا روز بعد خواب مورد نياز برای هر کس متفاوت باشد، بطور متوسط هر فردی به 7 تا 9 ساعت خواب نياز دارد. اما عده ای نيز هستند که 10 ساعت خواب برايشان کافی است. احساس فرد در روز بعد، ميزان کافی بودن يا عدم کفايت خواب را نشان می دهد. چنانچه روز بعد احساس خستگی بيش از حد، زودرنجی و کج خلقی داشته باشيد، يعنی اين که خواب شما کافی نبوده است.
بيخوابي شايع ترين نوع شكايت از خواب است. شكايت از بي خوابي اشاره دارد به اين كه فرد روز بعد احساس می کند شب خوب نخوابیده و خسته است.
بهداشت خواب:
از ورزش کردن 2 تا 3 ساعت قبل از خواب پرهيز کنيد زيرا سبب بی خوابی می شود.
سيگار نکشيد، چنانچه قادر به ترک نيستيد، سعی کنيد يک يا دو ساعت قبل از خواب سيگار نکشيد.
سعی کنيد يک ساعت مشخصی برای خواب خود انتخاب کنيد و سعی کنيد طبق برنامه به رختخواب برويد،دوش آب گرم، چند دقيقه کوتاه در رختخواب و گوش دادن به يک موسيقی آرام نيز قبل از خواب مفيد خواهد بود.
اتاق خود را با پرده های تيره رنگ، تاريک و ساکت نگه داريد و از اتاق خواب تنها برای خواب استفاده کنيد نه کار و تماشای تلويزيون. تشک خوابتان نبايد زياد نرم يا سفت باشد و حتما" لباس خواب راحت و مناسبی هنگام خواب بر تن کنيد. از ماسک مخصوص برای چشم هايتان و گوشگير ( گوشی ) استفاده کنيد و چنانچه باز هم خواب به چشما نتان نيامد، بيش از 15 دقيقه در رختخواب باقی نمائيد، از جای خود بلند شويد به اتاق ديگری برويد و زمانی را صرف خواندن روزنامه و کتاب کنید تا خوابتان بگيرد.
محيط اتاق خواب خود را خنک نگه داريد. بدين معنا که اتاق خواب و تختخواب نيز می تواند عاملی برای بهبود خواب باشد. نور اتاق را به گونه ای هماهنگ کنيد که چشم را اذيت نکند و تختخواب را از کنار ديوار دورتر قرار دهيد تا هيچ سروصدايی مخل آسايش شما نشود.