ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 311
بازديدکنندگان امروز: 871
کل بازديدکنندگان: 614754
بازديدکنندگان آنلاين: 15
زمان بارگزاري صفحه: 0.7176 ثانيه
قدرشناسی

همه ما انسانها نیازهای عاطفی سرشتی و ذاتی داریم که لزوم آگاهی از آن باعث برطرف شدن نیازهای خودمان و کسانی که ارتباط نزدیک با آنها داریم می شود و از سوی دیگر از بروز بسیاری از مشکلات در روابط بین فردی جلوگیری می کند.
انواع نیازهای عاطفی شامل:عشق و محبت،توجه،اعتماد،درک و تایید ،احساس ارزشمندی و قدرشناسی است.
تشکر و قدرشناسی از ما نشان می دهد که دیگران به اهمیت و ارزش کار ما پی برده و آن را قبول دارند . وقتی دیگران از ما بابت کاری که صورت داده ایم تشکر می کنند در واقع ما را از قصد و نیت و تصمیمی که داریم آگاه و باعث می شود آن را ارزشمند بدانیم.
مورد قدرشناسی واقع شدن یکی از نیازهای اصلی زنان و مردان است. وقتی افراد از سوی همسر خود مورد قدرشناسی قرار می گیرند احساس شعف ذهنی و حتی کلامی می کنند و منجرمی شود طرف مقابل احساس ارزشمند بودن و احساس کارآمدی کند.
گاهی افراد به دلیل اینکه از سوی افراد مهم زندگی شان که والدین و همسر هستند مورد تشکر و قدردانی قرار نمی گیرند انگیزه خود را از دست می دهند و رفتاری انفعالی مثل تنبل و ضعیف شدن ،احساس ناامیدی ،غم و کوتاهی در انجام امور را در پیش می گیرند.
وقتی زن بابت انجام امور مختلف از همسرش تشکر و قدردانی می کند در واقع با یک تیر چند نشانه را هدف قرار داده است(نیاز به توجه،احترام،پذیرش و ...)
بنابراین با تشکر و قدردانی که یکی از نشانه های سلامت روانی در افراد است به همسرتان نشان دهید که به وقایع و رویدادهای زندگی تان علاقه مند هستید و به آنچه در رودخانه زندگی تان در جریان است توجه دارید.