ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 406
بازديدکنندگان امروز: 861
کل بازديدکنندگان: 614744
بازديدکنندگان آنلاين: 12
زمان بارگزاري صفحه: 0.7020 ثانيه
آشنایی با بیماری ابولا

آشنایی با بیماری ابولا:
بیماري ویروس ابولا که قبلا به عنوان تب خونریزي دهنده ابولا شناخته شده است، یک بیماري کشنده شدید در انسان است. میزان کشندگی این بیماري تا 90 درصد نیز می رسد. این بیماري براي اولین بار در روستاهاي مرکز و غرب آفریقا، در نزدیکی جنگل هاي انبوه مناطق گرمسیري رخ داده است . ابولا، یک بیماري مشترک بین انسان و حیوان بوده و از حیوانات به انسان سرایت می کند .ابولا اولین بار در سال 1976 در سودان و کنگو به صورت 2 مورد همه گیري همزمان دیده شد . بار دوم همه گیري در یک روستاي واقع در نزدیکی رودخانه ابولا رخ داد. به همین علت بیماري به نام ابولا نام گذاري شد .
راه انتقال :
انتقال ابولا از حیوانات به جمعیت انسانی از طریق تماس نزدیک با خون، ترشحات بدن ، ارگان و یا سایر مایعات بدن حیوانات صورت می گیرد. در آفریقا، انتقال عفونت از طریق دست زدن به شامپانزه آلوده، گوریل، خفاش میوه خوار ، میمون، بز کوهی و خارپشت به انسان نیز گزارش شده است .
ابولا از انسان به انسان به روش تماس مستقیم (از طریق پوست زخمی یا غشاي مخاطی) با خون، ترشحات ارگان هاي داخلی و یا سایر مایعات بدن افراد آلوده و تماس غیر مستقیم با محیط آلوده به این مایعات و نیز از طریق ذرات مخاطی هنگام سرفه یا عطسه ، انتقال می یابد . همچنین انتقال بیماري در مراسم کفن و دفن که در آن تعدادي از عزاداران یا کسانی که به کار شستشوي مردگان مشغولند، تماس مستقیم با بدن آلوده متوفی دارند، دیده شده است .مردانی که از این بیماري بهبود یافته اند ، این ویروس را از طریق مایع منی خود را تا 7 هفته بعد منتقل می کنند .
با این حال، تنها شواهد موجود در این باره مربوط به مردان بزرگسال سالم است و ممکن است این گونه از ویروس قادر به بیمار کردن سایر گروههاي انسانی مانند افراد در معرض خطر کاهش ایمنی بدن ، افراد مبتلا به بیماري هاي زمینه اي، زنان باردار و کودکان باشد.
علائم و نشانه ها
یک بیماري ویروسی حاد است که ، اغلب با شروع ناگهانی تب، ضعف شدید، درد عضلانی، سردرد و گلودرد مشخص می شود. از نشانه هاي دیگر این بیماري می توان به استفراغ، اسهال، بثورات جلدي، اختلال کلیه و کبد ، در بعضی موارد خونریزي داخلی و خارجی اشاره کرد. یافته هاي آزمایشگاهی شامل کاهش تعداد گلبول هاي سفید و پلاکت ها و افزایش آنزیم هاي کبدي می باشد. کسانی که به این ویروس آلوده می شوند، می توانند تا مدتهاي طولانی ویروس را از طریق خون و ترشحات داخلی بدن خود دفع کنند.
دوره نهفتگی :
بطور متوسط از ورود ویروس به بدن تا شروع علائم 2 تا 21 روز است.
تشخیص افتراقی :
سایر بیماري هایی که باید قبل از تشخیص ابولا باید مد نظر قرار گیرند عبارتند از: مالاریا، حصبه، شیگلا ، وبا ، لپتوسپیروز، طاعون، ریکتزیوز، تب راجعه ، مننژیت، هپاتیت و دیگر تب هاي خونریزي دهنده ویروسی.
واکسیناسیون و درمان:
تاکنون واکسنی براي ابولا معرفی نشده است. چندین واکسن در حال آزمایش بوده، اما هیچکدام براي استفاده بالینی مجاز نمی باشد. درمان، نگه دارنده بوده و شامل مراقبت هاي ویژه ، مبارزه با کم آبی بدن و استفاده از مایع درمانی خوراکی با محلول هاي حاوي املاح ضروری و همچنین مایعات داخل وریدي می باشد. درمان اختصاصی ضد ویروسی وجود ندارد.
پیشگیري و کنترل:
1.    تمیز کردن معمولی و ضد عفونی مکانهاي نگه داري خوك و یا میمون (با هیپوکلریت سدیم و یا دیگر مواد پاك کننده) در غیر فعال سازي ویروس موثر می باشد.
2.    اگر به طغیان بیماري مشکوك باشیم ، محل باید فورا قرنطینه شده، حیوانات آلوده جمع آوري
شده و بر دفن یا سوختن لاشه ها نظارت کامل صورت گیرد.
3.    به منظور کاهش خطر انتقال بیماري از حیوان به انسان ممکن است محدود یا ممنوع کردن نقل و انتقال حیوانات لازم باشد. محدود کردن انتقال حیوانات از مزارع آلوده به مناطق دیگر ، می تواند گسترش این بیماري را کاهش دهد..
4.    در نبود درمان موثر و واکسن انسانی ، بالا بردن سطح آگاهی عمومی در مورد بیماري ابولا و آموزش اقدامات حفاظتی بصورت همگانی ، بهترین راه کاهش خطر ابتلا به عفونت ابولا در افراد و همچنین کاهش مرگ میر این بیماري می باشد.
5.    خودداري از تماس با حیوانات آلوده مثل خفاش میوه خوار یا میمون و خودداري از مصرف گوشت خام و شیر خام از دیگر راههاي پیشگیري از بیماري می باشد.
6.    تماس با حیوانات آلوده باید با دستکش و دیگر لباس هاي محافظ مناسب انجام شود.
7.    در طی طغیان بیماري گوشت باید قبل از مصرف به طور کامل پخته شود و از مصرف گوشتهاي نیم پز مانند کباب خودداري شود.
8.    کاهش خطر انتقال انسان به انسان در جامعه با کاهش تماس مستقیم یا نزدیک با افراد آلوده، به ویژه با مایعات بدن افراد آلوده ارتباط مستقیم دارد.
9.    در بیمارستانها و مراکز درمانی باید از تماس فیزیکی نزدیک با بیماران مبتلا به ابولا اجتناب شود.
10.    دستکش و وسایل حفاظت فردي مناسب باید در مراقبت از بیماران استفاده شود همچنین بیماران در اتاق هاي ایزوله نگه داري شوند. پرسنل درمانی در صورتی که بیمار به لوله گذاري تراشه احتیاج پیدا کند می باید حتما از ماسک N95 استفاده کنند.
11.    شستن دست ها به طور منظم پس از بازدید از بیماران در بیمارستان، و همچنین پس از مراقبت از بیماران در خانه مورد نیاز است.
12.    اقدامات احتیاطی استاندارد دیگر شامل پیشگیري از فرورفتن سهوی سوزن تزریقات و صدمات ناشی از دیگر وسایل نوك تیز، و مجموعه اي از کنترل هاي زیست محیطی از عوامل موثر در کاهش خطر انتقال بیماري است.
تهیه و تنظیم: گروه آموزش و ارتقاء سلامت
منبع: www.who.int