ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 388
بازديدکنندگان امروز: 901
کل بازديدکنندگان: 614784
بازديدکنندگان آنلاين: 14
زمان بارگزاري صفحه: 0.7488 ثانيه
ایدز

ایدز
   افراد مبتلا بهHIV، امروزه می¬توانند زندگی طولانی، سالم و بهینه ای داشته باشند. امروزه روش درمانی ART کم ضررتر، و برای بیمار و درمانگر ساده تر شده است. افراد مبتلا به HIV که از درمان ART با مجموعه ای درست از داروها استفاده می¬کنند می¬توانند ویروس را کنترل کرده و آن را به سطح غیرقابل شناسایی برسانند. این روش سیستم ایمنی بدن را به حد مقابله با عفونت های فرصت طلب و سرطانها قوی نگه می¬دارد. هر فرد مبتلا به HIV در طول عمر خود حق دسترسی به بالاترین و با کیفیت ترین سطح قابل دستیابی درمان را دارد.
همچنین استفاده موثر از این روش درمان میتواند به بیماران مبتلا به HIV کمک کند که عفونت خود را به افرادی غیرمبتلا منتقل نکنند. به طور مشابه، زمانی که عفونت به سطح غیرقابل شناسایی رسید، زنان باردار مبتلا به HIV میتوانند بدون انتقال ویروس، کودک خود را به دنیا آورند. علاوه بر مزیت پشگیرانه کاهش فعالیت ویروس به میزان غیرقابل شناسایی در فرد مزیتی برای سلامت کلی جامعه دارد. با اجرای برنامه های ART و دستیابی به سطح غیرقابل تشخیص ویروس در مقیاس وسیع، احتمال انتقال ویروس از افراد مبتلا به HIV به سایر افراد کاهش می ¬یابد. این یک دستیابی بزرگ در عرصه بهداشت عمومی می¬باشد که در نهایت منجر به کنترل شیوع HIV خواهد شد.
تلاشها برای گسترش استفاده از ART در میان کشورهای عضو منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت ادامه دارد. بمنظور دریافت بهره مندی بیشتر از پیشرفتهای صورت گرفته در زمینه درمان HIV ، سیستمهای بهداشتی می باید قدرتمند بوده و دسترسی تمام افراد نیازمند به درمان را تضمین کنند. دسترسی به درمان، با برقراری امکان دسترسی افراد مبتلا به HIV به خدمات تشخیصی، انجام تست و دریافت نتیجه آغاز خواهد شد. سپس باید مطمئن شویم افراد با نتیجه مثبت، به سمت درمان و مراقبت مناسب و با کیفیت هدایت می¬شوند. افرادی که مواد مخدر مصرف می¬کنند و سایر جمعیت کلیدی مبتلا در منطقه ما معمولا دسترسی نامناسب و پایین تری به خدمات مورد نیاز نسبت به کل جمعیت دارند. دسترسی به خدمات درمانی برای اطفال و کودکان نیز به صورت خاص چالش برانگیز است. سیستمهای درمانی می باید خود را به گونه ای تطبیق دهند که لحاظ شدن افراد حتی با پایین ترین جایگاه اجتماعی و افراد منزوی را تضمین کنند.
درمان HIV، ویروس را کنترل می¬کند. این بدان معنی است که ما با کمک یکدیگر می¬توانیم با فراهم آوردن فرصت درمان برای افراد مبتلا به HIV بمنطور نیل به سطح ویروسی غیرقابل شناسایی، به AIDS خاتمه دهیم. با این وجود باز هم
می¬بایست تلاشهای خودمان را دو برابر کنیم و مجددا بر روی سیاستها، برنامه ها و خدمات خود متمرکز شده تا مطمئن شویم همه افراد را لحاظ کرده¬ایم.
جهان به سوي پايان همه گيري ايدز در حركت است به همین منظوركشورهاي جهان براي 15 سال آينده هدف بزرگ پايان همه گيري را انتخاب كرده اند و براي آن 17 هدف بزرگ انتخاب كرده اند.
پس باید خلاء های موجود در پیشگیری و مراقبت HIV را پر کنیم:
•    دسترسي به گروههاي پرخطر
•    استفاده از بهترين روش هاي آموزش و پيشگيري
•    پيشگيري از انتقال عفونت از مادر به كودك
•    پيشگيري از HIV در ميان جوانان و نوجوانان
•    گسترش كيفي برنامه هاي كاهش آسيب
مبارزه با اين بيماري طي 35 سالي كه از شناخت آن مي گذرد به گونه اي پيش رفته كه ديگر نميتوان گفت ابتلاي HIV مساوي با مرگ است. در كشورهاي پيشرفته فرد مبتلا تقريبا ميتوان گفت عمري نزديك به طبيعي دارد.اما در كشورهاي با در آمد كم و متوسط، در بهترين حالت تنها دو نفر از هر 5 بيماري كه نياز به درمان دارد به آن دسترسي دارد.
چرا نقش درمان اهميت پيدا كرده است؟
درمان يكي از اصلي ترين راههاي پيشگيري است كه به جنبه پيشگيري كمتر توجه شده و تاثيرات دراز مدت درمان مورد ملاحظه جدي قرار نگرفته (بخصوص در كشورهاي با درآمد متوسط)
1.    درمان بازهم بايد ساده تر و ارزان قيمت تر باشدتا بتوان ثبات آن را تضمين نمود.
2.    درمان يك بسته خدمتي جامع است كه در برنامه استراتژيك چهارم همه ابعاد آن مورد ملاحظه قرار گرفته (نه اينكه تصور كنيم فقط تجويز داروي ضد ايدز كفايت مي كند.)
3.    خدمات درماني بايد به مرور زمان بصورت غيرمتمركز درآيد (در هر شهرستان امكان آن فراهم شود)
4.    درمان بايد توام با حمايت از بيماران و خانواده هاي آن ها باشد.
اهداف برنامه مشترک سازمان ملل متحد تا سال 2020 (90-90-90 ) :
1.    90% مبتلايان از ابتلاي خودآگاه باشند.
2.    90% افرادي كه از ابتلاي خودآگاه هستند تحت مراقبت و درمان باشند.
3.    90% كساني كه تحت درمان هستند تكثير ويروس به حداقل رسيده باشد.
(اين ميزان هم اكنون حدود 20% است.)