ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 332
بازديدکنندگان امروز: 838
کل بازديدکنندگان: 614721
بازديدکنندگان آنلاين: 10
زمان بارگزاري صفحه: 0.7332 ثانيه
سرطان روده دومين سرطان شايع ايران

سرطان روده دومين سرطان شايع ايران
سرطان روده بزرگ يکي از شايع ترين سرطان ها در سراسر جهان و ايران است. روده بزرگ شامل کولون و رکتوم مي شود. سرطان روده بزرگ جزو بيماري هاي خطرناک است و از نظر شيوع دومين سرطان شايع و سومين علت مرگ ناشي از سرطان در تمام دنيا است. در ايران نيز همين آمار را داريم اما نکته تاسف بار اين است که در ايران سن شيوع بيماري پايين تر از استاندارد جهاني است. طبعا تبعات روحي اجتماعي اقتصادي آن نيز بيش تر است و پيش گيري و غربالگري و تشخيص زودرس و به موقع اهميت بسياري مي يابد. در سرطان روده تعامل ۲ عامل ارث و محيط به خصوص در ميانسالان باعث بروز بيماري مي شود. از نظر ژنتيک برخلاف پيشرفت هاي حيرت انگيز هنوز ژن ها قابل اصلاح نيستند بنابراين با شناخت عوامل محیطی و انجام غربالگري میتوان به پیشگیری وکنترل این بیماری اقدام کرد. يک انسان معمولي ۵ درصد ممکن است سرطان روده بزرگ بگيرد. از سويي در ۹۰ درصد موارد، سرطان روده پس از ۵۰ سالگي بروز پيدا مي کند مگر اين که فرد ژن خاصي داشته باشد.بيش ترين شيوع اين بيماري بين کساني مشاهده مي شود که اصلا زمينه اش را نداشته اند. بنابراين عوامل محيطي نقش جدي دارد و نقش غربالگري در اين زمينه بسيار اهميت پيدا مي کند. اولین عامل خطر مصرف غذاهاي پرچرب، گوشت قرمز و الکل  میباشدکه باعث افزايش بيش از حد سرطان روده شده است، برعکس مصرف شير، سبزيجات و ميوه جات به خصوص اگر درصد فيبر بالايي داشته باشند، بروز سرطان روده را تا ۵۰ درصد کم میکند .دومين عامل خطر مصرف سيگار است. مانند ساير سرطان ها سيگار با افزايش بروز سرطان هاي روده بدخيم در ارتباط است. سومين نکته کم تحرکی میباشد. نقش ورزش در کاهش ابتلا به سرطان روده اثبات شده است.
طبق مطالعات هفته اي ۳ روز ورزش نسبتا سنگين مثل دو، باغباني، دوچرخه سواري با کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصد بروز سرطان هاي روده همراه بوده است.چهارمين نکته اين است که مطالعات نشان داده عوارض مصرف آسپرين به عنوان داروي ضد سرطان، بيش تر از فوايدش است و مصرف آن براي کاهش سرطان توصيه نمي شود. کليد اصلي شناسايي افراد در معرض خطر از نظر ژنتيکي، تاريخچه فاميلي است که آيا بيماري هايي که اشاره مي کنيم در خود و خانواده اش بوده است يا خير.اولين بيماري که مرتبط با سرطان روده است و به صورت ارثي به کودکان مي رسد بيماري پوليپوزفاميليال است. سرطان روده بدون پوليپ هم  به ارث مي رسد و کم تر است اما بايد آن را مدنظر قرار داد. از سوي ديگر نقش خانواده و اقوام را نمي توان فراموش کرد. بستگان درجه اول، دوم يا سوم اگر دچار پوليپ يا سرطان شده باشند، زمينه سرطان روده را در فرد به خصوص اگر بستگان درجه اول باشند يا تعداد آن بستگان زيادتر باشد، بالا مي برد، غربالگري براي اين افراد بسيار ضروري و جدي است.هم چنين کساني که بيماري هاي التهابي روده شامل کرونز و کوليت اولسر هستند ۵ تا ۱۵ برابر بيشتر از ديگران در معرض ابتلا به سرطان روده قرار دارند.مبتلايان به ديابت بالغين از آن جا که مقاومت به انسولين دارند، هم در خطر ابتلا به سرطان روده قرار دارند
.غربالگري يعني جست وجوي سرطان در يک فرد سالم . غربالگري سرطان روده بسيار موثر بوده است و پس از تحقيقات فراوان استاندارد شده و در بسياري از کشورهاي پيشرفته به صورت روتين انجام مي شود.روند و پيشرفت سرطان روده بسيار کند است و به تدريج پوليپ ها بدخيم مي شود و از شروع پوليپ تا تبديل شدن به يک پوليپ بدخيم ۱۰ سال طول مي کشد و برداشتن آن ۹۰ درصد سرطان را به تاخير مي اندازد.چند نوع آزمون غربالگري وجود دارد که انتخاب آن بستگي به پزشک و بيمار دارد. يک يا تلفيقي از آن ها کمک کننده است.بررسي مدفوع يک راه است و بين ۳۰ تا ۵۰ درصد سرطان در مراحل اوليه را شناسايي مي کند. اين روش ساده ترين و ارزان ترين روش تست سرطان روده است.دومين روش کولونوسکوپي است. حساس ترين، دقيق ترين و بهترين روش غربالگري سرطان روده است و حسن آن اين است که غير از تشخيص پوليپ، درمان انجام مي شود اما روش سخت و دردناکي است. روش سوم عکس برداري از روده بزرگ است. دقت اين روش از کولونوسکوپي کم تر است اما راحت تر است به عنوان روش استاندارد انجام مي شود.سيگموئي نوسکوپي هم يک روش ديگر است. آخرين روش عکس برداري روده با سي تي اسکن است اما هزينه سنگيني دارد و حسن کولونوسکوپي را هم ندارد.تست هاي ژنتيکي هم هم اکنون بسيار مد شده است و شجره نامه کساني که اقوام و خانواده مبتلا به سرطان دارند، بررسي مي شود و افراد در معرض خطر غربالگري مي شوند. افراد پرخطر جامعه بايد از ۲۰ سالگي غربالگري را با روشي که متخصص گوارش توصيه مي کند، انجام دهند.افراد کم خطر از ۵۰ سالگي بايد تحت غربالگري قرار گيرندو تا ۷۰ تا ۸۰ سالگي ادامه پيدا مي کند.دستگاه گوارش يک لوله توخالي است و اگر توموري داشته باشد علامتي نمي دهد، به همين علت است که غربالگري سرطان روده بسيار اهميت دارد. نکته اي که نبايد فراموش کرد اين است که علايمي وجود دارد که هشداردهنده است و هميشه دليل وجود سرطان نيست اما بايد به آن ها توجه کرد و به پزشک متخصص مراجعه کرد.
علايم هشداردهنده سرطان هاي دستگاه گوارش عبارتند از: درد شکم، نفخ دايمي، تهوع و استفراغ مداوم، سوزش سردل، درد هنگام بلع غذا، کاهش اشتها، گير کردن لقمه غذا، لاغري بدون علت، سوءهاضمه، تغييرات جدي در اجابت مزاج، يبوست طولاني، تغيير رنگ مدفوع، تغيير قطر مدفوع، احساس عدم تخليه کامل پس از اجابت مزاج، احساس ضعف و خستگي و کاهش انرژي و عدم احساس بهبودي سلامت، اين موارد همان طور که گفتيم هميشه نشانه يک بيماري جدي نيست اما نبايد از کنار آن ها به راحتي گذشت.