ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 331
بازديدکنندگان امروز: 144
کل بازديدکنندگان: 554832
بازديدکنندگان آنلاين: 2
زمان بارگزاري صفحه: 0.8892 ثانيه
عوارض استنشاق تحمیلی دود سیگار

عوارض استنشاق تحمیلی دود سیگار.

هنگامی که ما ناخواسته در معرض دود سیگار و سایر دخانیات قرار می‌ گیریم، درواقع دچار استنشاق تحمیلی دود سیگار شده‌ایم.
سازمان بهداشت جهانی به تازگی اعلام کرده است که یک میلیارد و 300 میلیون سیگاری در جهان وجود دارد که سه میلیارد نفر افراد بالغ را در معرض دود دخانیات قرار می‌ دهند، یعنی اینکه تنها یک میلیارد نفر از هوای سالم و عاری از دخانیات استفاده می ‌کنند.
همچنین براساس آمار سال 2006 سازمان بهداشت جهانی 9/42 درصد کودکان ایرانی در معرض دود سیگار هستند
فراموش نکنیم از سال 1993 به بعد، سیگار به عنوان قویترین ماده سرطان‌زا در جهان شناخته شده است. بنابراین همه خطرهای سیگار برای فرد سیگاری درباره افرادی که در معرض دود سیگار هستند نیز مشاهده می‌ شود.
خاطرنشان میکنیم که هر پنج سال زندگی با فرد سیگاری 5/6 درصد احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می ‌دهد. هم ‌اکنون 14 نوع سرطان اثبات شده از طریق دود سیگار وجود دارد که افراد در معرض دود نیز 30 درصد بیشتر از دیگران به این سرطان‌ها دچار می‌ شوند(سرطان ریه، حفره دهانی، لب، بینی، حنجره، مری، معده، لوزالمعده، کبد، سرطان خون، کلیه و مثانه، سرطان گردن رحم و سرطان مقعد ).سیگار کشیدن والدین پیش از دوران بارداری، حین دوران بارداری و پس از زایمان مشکلات تنفسی بی ‌شماری برای کودکان به دنبال دارد. همچنین استنشاق دود سیگار به وسیله مادر و هنگامی که جنین در شکم مادر است، روی دستگاه عصبی او تأثیر می‌ گذارد.
میزان بروز آسم در کودکانی که والدین سیگاری دارند، به شدت زیاد است که علاوه بر مراجعه بسیار زیاد این افراد به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، کاهش پاسخ ‌دهی به درمان را دارند و افزایش خس‌خس سینه و سرفه در آنان بسیار بالاتر از کودکان دیگر است.
هر پکی که به سیگار زده می ‌شود، 30 سانتی‌متر مکعب دود تولید می ‌کند و وقتی بازگشت داده می‌ شود نیز به همان حجم در فضای بسته منتشر می ‌شود. بنابراین کشیدن سیگار در هر کدام از اتاق‌های  جداگانه خانه همان خطرهایی را ایجاد می ‌کند که سیگار کشیدن در نزد خانواده موجب می‌ شود.
تردید نکنید که کشیدن سیگار همه ارگان‌های بدن افراد سیگاری و افرادی را که در معرض دود آن هستند، تحت تأثیر قرار می ‌دهد. به جز مشکلات تنفسی که درباره آن صحبت شد، نیکوتین دود سیگار از طریق پوست نیز به فرزندان انتقال داده می‌ شود. به طور مثال، به ماده کوتینین اشاره می ‌کنم که نخستین ماده حاصل از متابولیسم سیگار در بدن است. میزان کوتینین ادرار کودکانی که در معرض دود سیگار نیستند، چهار نانوگرم است اما در کودکانی که والدین سیگاری داشته‌اند، این رقم 458 نانوگرم یعنی صد برابر است. همچنین دود سیگار به لباس و پوست ما نیز می ‌چسبد و هنگام بغل کردن کودکان مقدار دیگری از آن را به کودکان منتقل می ‌کنیم.
یک مثال دیگر هم این است که افراد سیگاری و افرادی که در معرض استنشاق تحمیلی دود آن هستند، بیشتر از دیگران دچار ناباروری می ‌شوند. باید بدانیم که اعتیاد و سیگار میلیاردها بیماری به دنبال دارد و هیچ عضوی در بدن نیست که از خطرهای آن مصون باشد.
خوب است بدانیم که قلیان حتی بیشتر از سیگارمضراست  زیرا هر قلیان دست کم برابر 40 تا 50 نخ سیگار است و مقدار دودی که از قلیان در فضا پخش می ‌شود، به اندازه دودی است که یک خودروی روشن در اتاق تولید می‌ کند. حالا بهتر می‌ توانید تصور کنید چه میزان مونوکسید کربن و دیگر ذرات سمی وارد بدنتان می‌ شود.
هنگامی که ما درباره اعتیاد صحبت می ‌کنیم، سه موضوع اتفاق می ‌افتد. نخست سمیت حاد، سپس سمیت مزمن و در نهایت، وابستگی و اعتیاد. بنابراین کسی که سالی یک بار قلیان می ‌کشد، تعداد گیرنده نیکوتین مغزش به مرور افزایش می ‌یابد اما فردی که به طور مدام این کار را می ‌کند، در عرض دو سال گیرنده‌های نیکوتینی‌اش به 200 درصد افزایش می ‌یابد. حالا تصور کنید فردی که سالی یک بار قلیان می‌ کشد در نهایت در عرض پنج سال گیرنده نیکوتینی‌اش به همین عدد نزدیک می ‌شود. بنابراین روزی فراخواهد رسید که ماهی یک بار و هفته‌ای یک بار نیز کفاف وابستگی‌اش را نمی ‌دهد.
از همین امروز برای ترک دخانیات وبویژه سیگار اقدام کنید فردادیراست.