ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 954
بازديدکنندگان امروز: 842
کل بازديدکنندگان: 615716
بازديدکنندگان آنلاين: 2
زمان بارگزاري صفحه: 0.7488 ثانيه
بهداشت در آرايشگاه ها و پيراشگاهها

خداوند يكتا در فطرت آدمي، خداپرستي، طلب خير، پاكيزگي، و بيزاري از ناپاكي ها، كثافات و پليدي ها را به وديعه نهاده است. قوانين اسلام هم بر مبناي فطرت آدمي است و آن چه كه از حلال و حرام و  امر و نهي مي بينيم مصلحت انسان را در خود نهفته دارد و حتي آن چه را در باب بهداشت فردي و بهداشت عمومي در تعاليم اسلامي مي بينيم همين خصوصيات را دارا است و چون موضوع سلامت يك نياز فطري و ضامن بقاء نسل آدمي است، اسلام با تحريم خباثت و پليدي ها  و حلال كردن پاكيزگي ها با قاعده حفظ اعتدال، راه رسيدن به اين مقصود را فراهم ساخته است.
در  احاديث ائمه معصومین علیهم السلام از حضرت امير المومنين علي عليه السلام سخن نغزي داريم و  آن اين كه : التَّمهید اَفضَلُ مِنَ العِلاج به معنی« پيشگيري بهتر از درمان است» که این سخن گهربار از شعارهای بهداشتی ما شده است. با نظر و اعتقاد به اين جمله و كمي تفكر در مي يابيم كه بهترين راه و اولين قدم در پيشگيري از بروز بيماري ها و افزایش سطح بهداشتی، آموزش بهداشت است. آموزش و دانستن قوانين و مقررات بهداشتي، گرايش به قانون و پايبندي به آن از برنامه هاي اصولي و اساسي هر جامعه سالمي است و بي ترديد دانستن قانون براي تمام افراد يك جامعه جهت دوري از سرگرداني و اختلاف،  لازم است و زماني كه فرد به عنوان  عضوي از جامعه مشغول كسب و كاري مي شود ضروري است به كليه زواياي قانون و پيچ و خم هاي مسئوليت خويش آگاهي كامل داشته باشد.
ليكن اكنون با توجه به عدم آگاهي عده اي از متصديان آرايشگاهها یا پیرایشگاه ها از برخی اصول و قوانين بهداشتي و در نتيجه بروز سهل انگاری و عدم رعايت موازين مربوطه كه می دانیم این وضعیت طبق آئين نامه هاي وزارت بهداشت و دادگستري تخلف و حتی گاهی جرم نیز محسوب مي شود و به تبع آن پيگردهاي قانون و مجازات هاي مختلف را به دنبال دارد و البته نتيجه تخلف از قوانين مذكور علاوه بر ضرر و  زيان خود متصديان، به جهت پی گردهای ذکر شده، تهديد كننده سلامت عموم هم خواهد بود.
لذا جهت حل اين مسائل و در راستاي عمل به فرامين مقام معظم رهبري مبني بر عمل به آموزه هاي ديني، خدمت مسئولين به مردم ،جهت عينيت بخشيدن به منويات معظم له و اهميت موضوع بر آن شديم تا با گردآوري مجموعه اي از قوانين و آئين نامه هاي موجود و تجارب كسب شده در بازرسي بهداشت محيط، در قالب كتابچه اي بنام «دانستني هايي پيرامون بهداشت در آرايشگاه ها و پیرایشگاه ها» در دو بخش شرایط و ضوابط بهداشتی گامي هر چند كوچك در مسير ارتقاء سطح آگاهي بهداشتي و سطح سلامت جامعه با رویکرد آموزش متصديان آرايشگاه ها، برداريم.
شكي نيست كه رعايت بهداشت عمومي و آموزش بهداشت و ارائه خدمات بهداشتي با نيت اداي وظايف و خدمت به جامعه مسلمين و رفع مشكلي از مشكلات مردم و بي نياز ساختن جامعه اسلامي از بيگانگان و ارتقاء‌سطح سلامت در جامعه مسلمين و حفظ جان و سلامت انسان ها عبادت، و داراي اجر و ثواب بسيار است.
در اينجا لازم مي دانم از حمايت هاي بي دريغ رياست محترم مركز بهداشت استان قم، جناب آقاي دكتر مجيد محمديان و مدير گروه محترم بهداشت محيط و حرفه اي جناب آقاي مهندس غفوري و دیگر همكاران  گرامي تشكر و قدرداني نمايم. بديهي است اين مجموعه به عنوان اولين قدم، خالي از نقص نبوده و نظرات و پيشنهادات صاحب نظران مي تواند در جهت رفع نواقص و تكميل اين مجموعه در چاپ هاي بعد، راهگشا باشد.

اصلاح مو ، تنظیف بدن و ازاله زوائد از دیدگاه چند حدیث
بدون تردید بلند بودن بیش از اندازه موی سر و صورت ، نامرتب بودن آن و عدم نظافت و رسیدگی به وضع ظاهری موها علاوه بر کاستن از زیبایی فرد و جایگاه اجتماعی او ، این وضع جایگاه مناسبی برای پیدایش میکروب ها و آلودگی ها بوجود می آورد به همین خاطر باید برای حفظ سلامت و زیبایی این نعمات خاص خداوندی کوشید بعنوان مثال اگر موی شارب(سبیل ) در مردان بیش از اندازه بلند باشد بطوری که هنگام آب خوردن با ظرف آب تماس پیدا کند ، سبب آلودگی آب آشامیدنی و دیگر انواع نوشیدنی ها می شود و چهره ای ظاهراً خشن به فرد می دهد . اما خدای متعال طالب زیبایی ها است و زیبایی را دوست دارد .
« الله جَمیلٌ و یُحِبُ الجَمالٌ » او پاک است و پاکی را دوست دارد «  یُحِبُ التَوابین و یُحِبُ المُتطهرین»، سفارشات ائمه معصومین (ع) واحادیث گهربار ایشان نیز در زمینه نظافت ، استحمام ، آراستگی ، استعمال بوی خوش و ... فراوان است .  که به عنوان تبرک به موارد ذیل اشاره می شود :
1.    پیامبر اکرم (ص) : « مَن اتخذ ثوباً فلینظفه »هر کس جامه ای می پوشد باید آن را پاکیزه نگه دارد.                                        اصول کافی جلد6
2.    پیامبر اکرم (ص): «بِئسَ العَبد القاذُوره » بد بنده ای است ، بنده کثیف بی قید.                                                    اصول کافی جلد6
3.    قال الصادق (ع) : «لَیس فیما اَصلَح البَدن اسراف...اِنَّما الاسرافُ فِیما اتلَفَ المال وَ اضَرَّ البدن »
درآنچه بدن را سالم نگه می دارداسرف نیست...بلکه اسراف در چیزهایی است که مال را تلف کند و به بدن زیان رساند.                                بحارالانوار
4.    پیامبر اکرم (ص) : « مَنَ قَلَّمَ اظفاره یوم الجُمُعه ، اخرج اله من انا مله الداء و ادخل فیها الدواء   »
کسی که روز جمعه ناخن هایش را بگیرد، خداوند درد را از انگشتانش بیرون می برد و درمان را در آن وارد می نماید.                                بحارالانوار جلد73 صفحه120
5.    پیامبر اکرم(ص):«لایطولن اَحَدکُم شاربه وَلا عانته و لاشعر جناحه،فَاَّنِ الشَّیطان یتخذها مُحباً یستترُ بها. »
هیچ یک از شما نباید شارب و عانه و موی زیر بغل خود را بلند نگه دارد . زیرا شیطان(میکروب) آن را لانه خود می سازد و در آن پنهان می شود .                 کافی جلد3-صفحه 417 و بحارالانوار جلد73 صفحه 93
بخش اول: شرايط بهداشتي
دو نكته مهم:
1-    افراد صنفي مكلفند مقررات صنفي ودستورالعمل هاي مربوط به نرخ ها و قيمت ها وامور بهداشتي و ايمني و حفاظت فني و زيبايي كه طبق قانون از طرف مأمورين بهداشت و مجمع امور صنفي اتحاديه مربوطه و ... مقرر گرديده، رعايت و اجرا كنند.
2-    هركس بخواهد يك واحد صنفي ايجاد كند، قبل از سپردن هر گونه تعهد و يا پرداخت سرقفلي و يا عقد  اجاره يا خريد محل بايد به اتحاديه هاي منطقه اي مربوط مراجعه و باتوجه به مقررات ، تقاضاي كتبي خود را تسليم كند. اتحاديه ی منطقه اي موظف است با رعايت حق تقدم درخواست هاي رسيده ، نظر خود را ظرف يك هفته به متقاضي اعلام نمايد و در صورت قبول تقاضا، اتحاديه موظف است پس از دريافت تمام مدارك، من جمله تأييديه  بهداشت محل، ظرف مدت 15 روز پروانه كسب را به متقاضي تسليم نمايد.

الف- بهداشت فردي و موارد مرتبط با آن:
قال رسول الله (ص) : اَلاسلامُ نَظیف فَتَنَظَفُوا فَاِنَّه لا یدخل الجَنَّه الا النَّظیف یعنی اسلام دین پاکیزگی است، پس پاکیزه باشید زیرا تنها پاکیزگان وارد بهشت خواهند شد .
رعایت بهداشت فردی و اقدام به دستورالعمل ها و مقررات آن ، وظیفه کلیه آرایشگران و پیرایشگران است . بدیهی است که در صورت رعایت جوانب بهداشت فردی با آگاهی از نحوه انتقال عوامل بیماری زا از طریق فرد در محیط کار و یا بالعکس و انجام کارهایی در پیشگیری از شیوع این عوامل است که ما می توانیم زمینه را برای تأمین بهداشت عمومی جامعه و حفظ آن مهیا کنیم.
بنابراین كليه متصديان و كارگران و اشخاصي كه در آرايشگاهها و پيرايشگاهها اشتغال دارند و هم چنين راننده های وسايل نقليه حامل مواد آرايشي و بهداشتي موظفند ابتدا دوره ي ويژه بهداشت عمومي( به ترتيبي كه معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تعيين و اعلام مي نمايد) را گذارنده و گواهينامه معتبر  آن را دريافت دارند.
مديريت و يا تصدي اشتغال به كار در هر يك از اماكن بدون داشتن گواهينامه و هم چنين استخدام يا به كارگيري اشخاص فاقد گواهينامه معتبر دوره ي ويژه بهداشت عمومي، در اماكن عمومي ممنوع مي باشد.
كليه اشخاصي كه مشمول اخذ گواهينامه فوق مي باشند موظفند كارت معاينه پزشكي ( كارت تندرستي) معتبر نیز در محل كار خود داشته و هنگام مراجعه بازرسين ارائه نمايند و كارفرمايان نیز موظفند هنگام استخدام اشخاص، گواهينامه معتبر و كارت تندرستي آنان را ملاحظه و ضمن اطمينان از اعتبار  آن، در محل كسب نگهداري نمايند. تهیه کارت تندرستی یکی از اقدامات مهم در جهت کسب اطمینان از سلامتی فرد و آگاهی از این نکته است که متصدی محل کسب، ناقل بیماری های واگیردار نمی باشد. طبق بررسی های کشوری و جهانی با این روش مشخص شده که از هر پنج نفر یک نفر ناقل بیماری های واگیردار می باشد. لذا لازم است در صورت اتمام تاریخ اعتبار کارت برای تمدید آن و انجام آزمایشات مربوطه فوراً اقدام نمود.
كارت معاينه پزشكي منحصراً از طرف مركز بهداشت شهرستان و يا با تفویض اختیار از طرف مركز بهداشتي درماني شهري و روستايي وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي صادر خواهد شد. مدت اعتبار كارت فوق براي مشاغل موضوع اين كتاب (آرایشگاه ها، پیرایشگاه ها، مراکز زیبایی مجاز و ... ) حداكثر يك سال مي باشد.

نحوه ي تهيه كارت بهداشت:
1-    فرد صنفي يا متقاضي كارت، با همراه داشتن مدارکی که در ذیل درج شده است، به مسئول صدور كارت، كه معمولا بازرس بهداشت محيط منطقه در مركز بهداشتي درماني مي باشد، مراجعه نموده و پس از دريافت فرم معاينه باليني از متصدي صدور كارت، به پزشك آن مركز مراجعه مي نمايد.
2-    پس از معاينه ي پزشك و تكميل فرم معاينه و اقدامات پاركلينيكي مورد نياز ( آزمايش، عكس، و ...) را براي متقاضي در فرم مخصوص و يا دفترچه ي درماني درخواست مي نمايد.
3-    فرد متقاضي پس از انجام آزمايشات و ... ،جواب را نزد پزشك مربوطه برده و پزشك پس از رويت نتايج اقدامات، در صورت لزوم اقدام به درمان و در غير اين صورت یعنی سالم بودن فرد، با انجام معاینات از جمله بررسی پوست و مو و دست ها و .... با تكميل قسمت نهايي فرم و مهر و امضاء آن، سلامت متقاضی را تأیید و دستور صدور كارت را صادر مي كند.
بدین صورت متصدی آرایشگاه صاحب کارت تندرستی می شود.مدارك مورد نياز:
1-    كارت شناسايي ( شناسنامه يا گواهينامه یا کارت ملی جهت تشخيص هويت)
2-    دو قطعه عكس 4×3
3-    کپی صفحه اول شناسنامه یا کپی کارت ملی


قال الرسول اله (ص) : البسه و البیاض فَاَّنه اَطیَبُ وَ اَطهَر: لباس سفید بپوشید که پاک و پاکیزه تر است .
   وسائل الشیعه جلد 3
علاوه بر اینکه می دانیم پاکیزگی نشانه ایمان و شخصیت هر فرد و همیشه نیز لازم است (النظافه من الایمان) اما از نظر قانون هم، متصديان و كارگران اماكن و مراكز موضوع اين كتاب موظفند رعايت كامل بهداشت فردي و نظافت عمومي محل كار خود را بنمایند و به دستورهايي كه توسط بازرسين بهداشت داده مي شود عمل نمايند و باید ملبس به لباس كار و روپوش تميز به رنگ روشن( ترجیحاً سفيد) باشند. پوشيدن روپوش علاوه بر حفظ سلامت فرد در برخورد با مراجعین مختلف، باعث مي شود كه از انتقال بعضي از بيماري ها از محل كسب به منزل و يا بالعكس جلوگيري شود. در واقع پوشیدن روپوش و دیگر وسایل حفاظتی مانند سدی مانع از انتقال عوامل بیماری زا از محیط به بدن فرد و نیز از فرد به محیط و مواد غذایی و ... می شود. زیرا در صورت استفاده نکردن از روپوش، دستکش و دیگر وسایل مرتبط، علاوه بر اینکه آلودگی های منتقله به بدن فرد می تواند موجب بیماری برای خود او شود، با ورود شخص به منزل و تماس با افراد خانواده، دیگران هم در معرض بیماری ها و آلودگی ها قرار می گیرند. از طرف دیگر استفاده از این وسایل موجب می شود که اگر احیاناً شخص دارای جراحات سطحی، عفونت های پوستی و ... باشد، تماس این آلودگی ها با مواد غذایی یا بدن افراد دیگر محدودتر شده و انتقال عوامل بیماری زا کاهش یابد. بنابراین پوشیدن لباس کار از چند نظر قابل توجه است :
1.    عدم انتقال بیماری
2.    وجه تمایز متصدی از مشتری 
3.    جلب مشتری با توجه به پوشیدن لباس کار و احترام بخشیدن به خودمان
4.    قانونمندی و احترام به مقررات مربوطه
کمد جا لباس:
متصديان موظفند براي خود و هر يك از شاغلين جايگاه محفوظ مناسبي به منظور حفظ لباس و ساير وسايل شخصی در محل کار تهيه نمايند و باید از ورود و دخالت افراد متفرقه و دسترسی به وسایل کار جلوگيري نمايند. در اين خصوص بهتر است از كمدهاي فلزي، چوبی، MDF و ... ولی سالم و  تميز با در مجزا و مجهز به قفل و كليد جهت حفظ لباس و وسايل شخصي كارگران طبق مقررات مورد تأیید بازرسین بهداشت باشد، استفاده نمود كه بدون شک اين امر باعث جلوگیری از آلودگي لباس ها و وسایل.


و عدم تخم گذاري شپش و ديگر حشرات در آن لباس خواهد بود.
قال الرسول (ص) : الاحم و الظفر: میان ریش خود را تمیز کنید و ناخن هایتان را بگیرید؛ زیرا شیطان (میکروب ) میان گوشت و ناخن روان می شود.                        کنترل العمال
هر یک از كارگران نيز موظف به داشتن وسايل نظافت، شستشو و استحمام منجمله: صابون، حوله و شانه اختصاصي مي باشند.

جعبه کمکهای اولیه :
با توجه به اينكه سر و كار این قشر از کسبه محترم بیشتر با وسایل تیز و برنده همچون تیغ، قیچی و ... است و ممكن است در اثر غفلت، بي احتياطي و یا خرابي وسیله ها و... باعث زخم و مصدم شدن دست و پا و ... شوند ضروري است جعبه كمك هاي اوليه با مواد و وسايل مورد نياز منجمله «پنبه، باند، گاز استریل، بتادين، چسب زخم و قيچي» در محل مناسب نصب گردد تا در مواقع لزوم در دسترس بوده و استفاده شايسته بعمل آيد.
لازم به توضيح است كه فروش دارو بخصوص داروهايي كه نياز به تجويز پزشك دارد در غير داروخانه ممنوع و نگهداري آن در جعبه كمك هاي اوليه و محل كسب صحيح نمي باشد.


سیگار در آرایشگاه ها
همه می دانیم استعمال دخانيات اعم از قلیان، سیگار و ... براي ريه هاي انسان مضر بوده و ممكن است فرد سيگاري یا استعمال کننده مواد دخانی را به انواع بيماري ها مانند سرطان یا تنگی نفس و ... مبتلا نمايد و حتي افراد غير سيگاري كه اجباراً بايد با شخص سيگاري معاشرت نمايند یا به آن محل کسب مراجعه نموده اند از تاثير زیان بار پخش دود سيگار در امان نيستند. بنابراين طبق قانون، استعمال سيگار و هر نوع مواد دخانی توسط متصديان و كارگران در محل كار ممنوع است و علاوه بر این، متصدیان موظفند از استعمال دخانیات توسط هر فرد دیگر در آن محل جلوگیری نموده و نسبت به نصب تابلو «استعمال دخانیات ممنوع» در محل کسب نیز حتماً اقدام نمایند که این امر باعث فرهنگ سازی در افراد جامعه نیز خواهد شد.
طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر 8ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهد. نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از 70 درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می افتد) و مدت 20 سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین20 تا 52 سال زودتر از افرادی که به هیچ وجه در زندگی سیگار نکشیده اند، خواهند مرد.
تنها سرطان ریه یا بیماری قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست، بلکه مجموعه ای از مسائل و مشکلات بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد دخانی وجود دارد که می تواند به لحاظ شرایط جسمانی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز کند، که برخی از آنها عبارتند از:
1.آب مروارید چشم 2. چین و چروک پوست 3. سرطان پوست 4. ضایعات شنوایی 5. فساد دندان ها
6. پوکی استخوان 7. بیماری های قلبی-عروقی 8. از دست دادن موها
به عنوان مثال: با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد  ابتلا به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می شود که این بیماری می تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم در دهان، جوش های پوست روی صورت، سر و دست ها شود. طبق
 تحقیقات انجام شده در سال 1386، میزان 75 درصد افراد اظهار داشته اند که بایستی با سیگار کشیدن در اماکن عمومی مبارزه و برخود نمود. نظر شما چیست؟

ب- بهداشت ساختمان:
1-متراژ و نقشه ساختمان
متراژ زمين جهت كسب آرایشگاه و پیرایشگاه، در بين شهرها و جاده هاي بين راه شهرها 18 متر و در شهرهاي كوچك با جمعيت كمتر از 10000 نفر و در روستاها و خيابان هاي فرعي و كوچك در شهرهاي بزرگ حداقل 14 متر مناسب مي باشد. در مورد هر يك از ارقام اعلام شده در سطح شهر و روستا در موارد ضروري و خاص( با در نظر گرفتن كليه جوانب امر) در جهت اجراي كامل دستور العمل هاي بهداشتي با موافقت مسئولين بهداشت محل يا منطقه تا حدود 10-5 درصد كمتر نیز مي توان در نظر گرفت.
نقشه كليه ساختمان هاي عمومي (منجمله آرایشگاه ها، پیرایشگاه ها، استخرها و ... ) ، مراكز، كارگاه ها و حتی كارخانه جات به منظور انطباق با موازين بهداشتي قبل از اجرا بايد به تصويب مقامات مسئول برسد.

2-شرایط بهداشتی کف مغازه ها آرایشگاه :
كف مغازها در آرایشگاه بايد داراي شرايط زير باشد:
الف- از جنس مقاوم و صاف بوده تا مواد مختلف و یا تردد افراد روي آن اثر نگذارند و باعث خرابي آن نشوند.
ب- سطح رويي كف غير لغزنده، فاقد درز و شكاف و قابل شستشو باشد چرا که در غير اين صورت موهای ریز، مواد مورد استفاده و آلودگي ها در اين قسمت ها نفوذ نموده و نظافت كف مغازه مشكل مي گردد.
ج- کف داراي كف شور به تعداد مورد نياز مجهز به شتر گلو بوده و نصب توري ريز روي آن الزامي است.
(وجود كف شور از تجمع آب و آلودگي ها در کف مغازه هنگام شستشو و نظافت، جلوگيري مي نمايد)
د- داراي شيب مناسب به طرف كف شور بوده باشد.
ه- و جنس آن به نحوي باشد كه در اثر تردد ايجاد گرد و غبار ننمايد كه در اين خصوص سنگ فرش مناسب تر است.

3- شرایط بهداشتی دیوار آرایشگاه :
پوشش بدنه ديوار متناسب با احتياجات و لوازم مربوط به نوع كار و بر حسب مشاغل مختلف، متفاوت است. سطح بدنه ديوارهاي آرایشگاه و پیرایشگاه بايد به رنگ روشن، صاف، بدون تاقچه و شكاف باشد و تا زير سقف نیز با رنگ قابل شستشو ( رنگ روغني روشن) پوشيده شود. بدنه ديوار بايد طوري باشد كه علاوه بر جلوگيري از ورود حشرات و جوندگان در حين نظافت و حتی الامکان آتش سوزی احتمالی نيز آسيبي به آن نرسد. به همين دليل براي پوشش بدنه ديوار بايد از مصالح مقاوم  مورد تأیید مسئولین مربوطه استفاده كرد. لذا پوشش هایی مانند کنیتکس و پلیکانیا سبب نیست اما پوشش هایی مثل PVG یا MDF اشکال ندارند.4 – شرایط بهداشتی سقف آرایشگاه :
در آرایشگاه ها سقف محل کار نیز بايد صاف، حتي الامكان مسطح، بدون ترك خوردگي و درز و شكاف باشد و هميشه تميز بوده و با رنگ روغني روشن رنگ آميزي شود. بدیهی است استفاده از سقف های کاذب همچون حصیر و دیگر موادی که با این بند مغایر بوده و علاوه بر مشکل کردن کار نظافت، محلی برای تخم گذاری حشرات می شوند، ممنوع خواهد بود.

5 – شرایط بهداشتی  در و پنجره ها:
الف) درها و پنجره ها لازم است از جنس مقاوم، سالم و بدون ترك خودرگي و شكستگي و بدون زنگ زدگي بوده و می باید قابل شستشو و در صورت امکان به رنگ روشن رنگ آميزي شده و هميشه تميز باشد.
 استفاده از درهایی از جنس آلومینیوم یا شیشه های سکوریت ضخیم با رعایت بند فوق، بلامانع است.
ب) پنجره باز شو و درهاي مشرف به فضاي باز بايد مجهز به توري سالم و متناسب و در صورت امكان فنر دار باشد به طوري كه از ورود حشرات و جوندگان و ساير حيوانات جلوگيري نمايد.
 استفاده از دستگاه حشره کش برقی بلامانع است.

6 - آب:
لوله كشي آب داخل مغازه جهت مصارف مختلف من جمله نظافت محل کسب استفاده مشتریان، شستشوي دست ها پس از تماس با وسایل و مواد مختلف و شستشوی وسایل، لازم و ضروري است. در اماكني كه به هر دلیل به علت عدم دسترسي به شبكه آب لوله کشی، از آب تانكر استفاده مي شود لازم است آب مصرفي حتماً تميز، پاك، كلرينه شده و به نحوي باشد كه مورد تاييد مقامات بهداشتي قرار گيرد.

7 - فاضلاب:
كليه اماكن و ساختمان ها بايد داراي سيستم جمع آوري و دفع بهداشتي فاضلاب باشند. توضيح اينكه اتصال فاضلاب به معابر و جدوال كوچه و خيابان، به جهت جلوگيري از انواع بيماري ها طبق قانون ممنوع است و لازم به یادآوری است که جداول مذكور صرفا جهت جمع آوري آب هاي سطحي ناشي از باران و برف و ...  مي باشند. اتصال فاضلاب به معابر از مصادیق « تهدید سلامت عمومی » است .8 - دستشويي:
دستشويي بهداشتي از جنس مناسب منجمله چيني به تعداد كافي و وضعيت و اندازه مناسب در محل مقتضي نصب گردد و البته تعبيه صابون مايع جنب آن ضروري است هم چنين دیوار قسمت مجاور دستشويي ها و ظرفشويي ها بايد حداقل به شعاع حداقل نيم متر و بهتر است تا زیر سقف كاشي شده تا نسبت به آب غير قابل نفوذ باشند و از جذب رطوبت و آسیب رساندن به دیوار جلوگیری شود و امکان پاکیزه کردن آن آسان تر خواهد بود .

صابون:
اولین و مهمترین کار در بهداشت فردی نظافت دستهاست به نحوی که دستها باید تمیز، نرم و بدون ترک خوردگی و کبره باشند و ناخنها همیشه کوتاه و تمیز گردند لذا برس و سوهان ناخن نیز بهتر است در دسترس باشد تا در موقع لزوم استفاده شود. استفاده از صابونهای مایع بهتر از صابونهای جامد و قالبی است زیرا ممکن است به علت باقی ماندن مقداری کف در سطح صابون و دلمه و خشک شدن کف ها بعد از استعمال تعدادی از میکروبها در قسمت دلمه شده باقی مانده و هنگام استفاده مجدد از صابون مذکور توسط فرد استفاده کننده بعدی را آلوده سازد .


9 - محل سر شويي:
لازم است كف و بدنه محل سرشویی و حمام از جنس مقاوم بوده و از كف تا زير سقف كاشي شود هم چنين بايد قابل تميز كردن باشد و حجم آن قسمت متناسب با نياز و احتياجات محل كسب باشد. هم چنين بايد به نحو مطلوب تهويه شود و ميزان حرارت و رطوبت آن همواره مطلوب و مورد تاييد مقامات بهداشتي باشد و ساخت آن هم بايد مطابق نقشه مصوب بالاترين مقام بهداشتي محل انجام شود.

10 - نور:
بدیهی است نور كافي باعث افزایش میزان دید، دقت، تمركز و ايمني بيشتر مي گردد. بنابراين تمام فضاي ساختمان محل کار چه از طريق نور طبيعي يعني نور خورشيد و یا نور مصنوعي يعني استفاده  از چراغ ها و لامپ ها مي بايد از روشنايي كافي برخوردار باشد كه باعث ناراحتي چشم نگردد.در این خصوص میزان نور باید از نظر علمی حداقل 30 دی سی بل باشد. هر چه تعداد و اندازه پنجره ها بیشتر و بزرگتر و رنگ دیوار و سقف روشن تر باشد به همان میزان محل کار روشن تر خواهد بود و نور مصنوعی کمتری نیاز است.
نکته:
تاسيس هر نوع محل كسب يا واحد صنفي و اشتغال به هر نوع كسب و حرفه مستلزم داشتن
 صلاحيت و پروانه کسب از اتحاديه صنفي مربوطه خواهد بود در غير اين صورت فعاليت آنان غير قانوني
 محسوب مي گردد.
قال الرسول (ص) : نِعمَتانِ مَجهولَتان؛ الصِّحَهِ وَ اَلامان : دو نعمت است که ناشناخته هستند یکی سلامتی و دومی امنیت .

ج- ايمني و بهداشت وسايل:
برای جلوگیری از خطرات احتمالی باید پیش بینی های لازم با توجه به حجم کار و نوع فعالیت و تعداد کارگران بعمل آید . مثل از بین بردن لغزندگی یا ناهمواری های کف که باعث زمین خوردگی افراد می شود یا کنترل و بازرسی لوله ها و شیرآلات شبکه آب محل جهت اطمینان از عدم نشتی آن ، یا وضعیت تعداد و ارتفاع پله ها ، نصب حفاظ پله ها ، تهیه کپسول آتش نشانی، وضعیت ایمنی برق مورد استفاده و ... ، که عدم توجه به این موارد احتمال بروز صدمات را در پی دارد لذا در این رابطه به نکات ذیل توجه نمائید :

1 - گنجه ها :
قفسه ي ويترين و گنجه های وسایل بايد قابل نظافت بوده و مجهز به در و شيشه سالم و هميشه تمیز باشد
 و فاصله ي كف آنها از زمين حدود 20 سانتي متر و سطح آن نیز صاف و از جنس قابل شستشو باشد.


2 - میزکار :
پیش خوان و میزکار باید سالم و سطح آن بدون درز و ترک بوده و از جنس قابل شستشو همچون آلومینیوم، شیشه ضخیم، فولاد ضد زنگ، PVC یا ... پوشیده شود و تمام سطوح پس از پایان کار اصلاح، باید کاملاً تمیز و پاکیزه شود .

3 - تهويه هوا:
تهويه مناسب بايد به نحوي صورت گيرد كه در صورت وجود دود، بخار، گرما، بو و گرد و غبار آن را از محوطه ي ساختمان خارج ساخته و هميشه هواي داخل اماكن سالم، تازه و عاري از بو باشد در اين خصوص برحسب شرایط و نوع کار می توان از وسایل دمنده یا مکنده استفاده نمود، لذا نصب هواكش برقي(فن) در جاي مناسب و در محل كسب لازم است. در فصل گرما حداكثر درجه حرارت داخل اماكن نبايد بيشتر از 30درجه سانتيگراد باشد.
استفاده از وسايلي چون پنكه، كولر، بخاري و .... يا هر نوع تزيينات و وسایل جدید تهویه هوا به نوع سليقه متصدي كه مغايرت با صنف مربوطه نداشته و مورد تاييد مقامات بهداشتي نیز باشد، بلامانع است. اما توجه داشته باشید که برای تهویه مطلوب لازم است هر ساعت حداقل 15 بار ورود و خروج هوا اتفاق بیفتد . نکته بعد در تهویه ، تمیز کردن سیستم تهویه و عاری نمودن آن از هرگونه گرد و خاک چربی و ... است تا گردش آن باعث پراکنده نمودن هاگ قارچ ها و ... در فضا  و ناراحتی تنفسی نشود.


4 - كپسول آتش نشاني:
براي جلوگيري از حريق و انفجار و خطرات احتمالي نيز بايد پيش بيني هاي لازم با توجه به حجم كار و نوع فعاليت و تعداد كارگران بعمل آيد. توضيح اين كه برای این امر مهم، نصب كپسول آتش نشاني به حجم مناسب در محل قابل دسترس ضروري بوده و لازم است سالي يك مرتبه و يا در صورت مصرف شدن، مجددا شارژ شود.
برای پیشگیری لازم است وسايل قابل اشتعال محیط کار را بشناسیم و هنگام خروج از محل كار، گاز و بخاری را خاموش کنیم و از  ايمني شيلنگ و اتصالات آنها مطمئن باشیم.
5 - ضد عفوني وسايل كار:
فرآیند آماده سازی وسایل و لوازم کار در آرایشگاهها و پیرایشگاهها برای استفاده مجدد از آنها به شرح ذیل می باشد :
الف – بعد از کاربرد وسایل جهت مشتری ، آنها را در آب گرم و یک ماده شوینده کامل بشوئید و بعد با آب داغ آبکشی نموده و در مقابل هوا یا با استفاده از دستمال تمیز خشک نمائید . اگر وسایل آلوده به خون بودند در خصوص وسایل با خطر کم مثل شانه و برس (وسایل پلاستیکی ) ، بعد از شستشو از یک گندزدای مناسب به روش زیر استفاده کنید .
    روش اول : محلول الکل 70% ( استفاده از پنبه الکل هم مناسب است)
    روش دوم : محلول ساولن یک در بیست الکل ( یک قاشق غذاخوری ساولن+ بیست قاشق الکل)
    روش سوم : محلول ساولن: سه قاشق چایخوری (cc30 ) + یک لیتر آب
برای هر مشتری بهتر است از لوازم شخصی مخصوص به خود ( از قبیل شانه ، حوله، پیش بند و ...) استفاده شود و به هیچ وجه از تیغ مشترک استفاده نشود.
ب – در مورد وسایل و تجهیزات با خطر زیاد (وسایل فلزی یا تجهیزاتی که در برابر حرارت مقاومند و برای نفوذ به داخل پوست مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است موجب بریدگی ، خراشیدگی یا سوراخ شدگی پوست شوند ) بعداز پاکیزه نمودن برای سترون سازی لازم است از حرارت مانند حرارت چراغ الکلی یا گرمای اتوکلاو استفاده می کرد .
ج – آماده سازی ماشین اصلاح جهت استفاده مجدد :
بعد از اتمام کار با ماشین اصلاح آن را از پریز برق کشیده و موهای روی آن با برس پاک می شود. در مورد آنهایی که به خون آلوده اند سره شانه ای و بُرنده را جدا کرده وداخل مخلوط آب (با درجه حرارت 30-15 درجه ) و ماده شوینده قرار داده و کاملاً بشوئید . در صورتی که سره شانه ای مقاوم به حرارت نباشد، استفاده از گندزدای مناسب موثر است و در صورتی که مقاوم به حرارت هستند از اتوکلاو یا حرارت یک شعله استفاده کنید . در موقعی که آلوده به خون نیست، پاکیزه کردن متداول انجام شود سره و تیغه را با استفاده از دستمال آغشته به آب و با درجه حرارت 30-15 درجه و ماده شوینده شستشو دهید و سپس با الکل 70 درصد پاک کنید تا به سرعت خنک شود بعد ماشین اصلاح را در مکانی تمیز و خشک نگه داشته و در صورت نیاز روغن کاری نمائید.
پس بطور خلاصه باید گفت با توجه به نوع جنس وسیله و همچنین نوع آلودگی ایجاد شده، طریقه ضدعفونی کردن و از بین بردن آلودگی متفاوت است:
1.    برخی وسایل یکبار مصرف نیاز به ضدعفونی نداشته و باید پس از استفاده بعنوان زباله معدوم گردند.
2.    شیشه و ساولن: بیشتر برای ضدعفونی وسایل پلاستیکی مثل انواع شانه های پلاستیکی، بکار
می رود که وسایل مربوطه کاملاً داخل آن گذاشته می شود.
3.    چراغ الکی: برای ضدعفونی وسایل فلزی و مقاوم به حرارت بکار می رود. (وسیله را در قسمت آبی رنگ شعله به مدت حداقل یک دقیقه نگه داشته و بدینوسیله ضدعفونی کنید)
4.    فور و اتوکلاو : از این دستگاه ها هم می توان برای از بین بردن میکروب ها استفاده نمود . اساس کار فور بر ضدعفونی و استریل کردن تجهیزات بوسیله حرارت غیرمستقیم خشک و در اتوکلاو بر حرارت مرطوب استوار است که معمولاً کمتر در آرایشگاه ها استفاده یا دیده می شود و امروزه بیشترین استفاده آن در استریل کردن تجهیزات پزشکی است . 


5.    سفتي باكس: برای جمع آوری وسایل تیز و برنده آلوده مثل تیغ استفاده می شود. متصدیان محترم این شغل جهت حفظ سلامت مردم می باید از استفاده مجدد تیغ خودداری نموده و آنها را در سفتی باکس قرار دهند.
پس از پُر شدن سفتی باکس به همان صورت دربسته مستقیماً به مامورین شهرداری یا نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی تحویل داده شود .

  


6 - دفع مواد زاید و کنترل حشرات :
قال الرسول (ص) : لاتبتوا القَمامه فِی بیُوتِکُم و اَخرجوها نَهاراً، فَانّها مَقعَد الشَّیطان
زباله را شب در خانه های خود نگه ندارید و آن را در روز به بیرون از خانه منتقل کنید زیرا زباله جایگاه شیطان است.
وجود مواد زاید از جمله ریزه های مو ، خرده های مواد غذایی و ... در کف مغازه و عدم نظافت به موقع کارگاه ها موجب رشد و تکثیر باکتری ها ، همچنین جلب موش، سوسک و سایر حشرات و حتی حیواناتی مانند گربه می گردد بدین جهت باید زباله تولیدی را همواره به طریقه کاملاً بهداشتی جمع آوری ، نگهداری موقت ، حمل و نقل و دفع نمایند به طوری که اقدامات آنها مورد تایید مقامات بهداشتی باشد که در این خصوص زباله دان در پوش دار، زنگ نزن، قابل شستشو، مجهز به کیسه زباله، قابل حمل و با حجم مناسب و تعداد کافی در محل مناسبی قرار گرفته و اطراف آن همواره تمیز باشد و بعد از خالی نمودن محتویات آن ، سطل را باید کاملاً شستشو داد تا عاری از چربی و تکه های کوچک مواد زاید گردند . بسیاری از حشرات و جوندگان به دلیل نیازهای حیاتی خود در محلهای زندگی انسانها وجود دارند که از آن جمله می توان سوسک ها، مگس خانگی، پشه ها، شپش و موش را نام برد حضور این موجودات در محل زندگی و کسب معمولاً شاخص و علامت مهمی در پایین بودن سطح بهداشت و سطح شرایط اجتماعی و اقتصادی به شمار می روند و معمولاً از چند راه سلامت انسانها را به خطر می اندازد.
1.    عوامل بیماری زا را انتقال می دهند .
2.    موادغذایی را آلوده می کنند .
3.    بوی بد تولید می کنند.
4.    ایجاد گزش نموده یا خونخواری می کنند .
البته برای مبارزه با اینگونه موجودات موذی سه راه مورد استفاده است:
الف –مبارزه فیزیکی (بهسازی محیط و استفاده از تله های مخصوص )
ب – مبارزه بیولوژیکی ( استفاده از دشمنان طبیعی آنها)
ج – مبارزه شیمیایی (استفاده از سموم)
که اولین ، بهترین و موثرترین راه ، روش بهسازی محیط است زیرا اینگونه موجودات برای زندگی و تولید مثل احتیاج به غذا ، آب و پناهگاه دارند در صورتی که با بهسازی محیط شرایط را برای آنها نامناسب سازیم. بزرگترین قدم را در راه پیشگیری و مبارزه برداشته ایم که به عنوان مثال می توان از اقدامات زیر نام برد.
1.    گرفتن درز و شکاف دیوارها، کف و سقف اماکن و مخازن فاضلاب
2.    نگهداری موادغذایی در ظروف سربسته
3.    کنترل بسته ها و کارتن ها و جمع آوری وسایل اضافی
4.    جمع آوری و دفع صحیح زباله و فاضلاب و جلوگیری از نشست لوله های آب
5.    استفاده هرکس از وسایل شخصی خود و نظافت و شستشوی آنها
6.    نصب توری ریز جهت درهای مشرف به فضای باز و پنجره ها و پشت هواکش
پس از بهسازی در صورت وجود حشرات با استفاده از سموم مخصوص می توان به عنوان اقدام تکمیلی به مبارزه با حشرات و جوندگان پرداخت که به روش های محلول پاشی، گرد پاشی، طعمه گذاری و  .... انجام می شود. البته توجه داشته باشید برای انتخاب سم و نحوه و زمان سم پاشی به دلیل حساسیت موضوع بهتر است با مراکز بهداشتی درمانی ( واحد بهداشت محیط ) مشاوره نمائید .

 استفاده از هر نوع ظروف ، وسیله و ابزاري كه توسط وزات بهداشت، درمان و آموزش پزشكي غير مجاز شناخته و آگهي مي شود ممنوع است كه در اينجا لازم است به  تیغ مشترک، حوله مشترک، شانه مشترک در آرایشگاه ها(و نیز استفاده از پلاستيك هاي رنگي، روزنامه، مقواهاي بازيافتي يا فاقد پوشش سلفون برای مواد غذایی) اشاره نمود.
سطح ميزها و صندلي ها و نيمكت ها بايد صاف، سالم و تميز بدون درز بوده و روكش آنها از جنس قابل شستشو و حتي الامكان به رنگ روشن و قابل نظافت مورد قبول باشد.

7 – تداخل صنفی :
فرد صنفي مسئول كيفيت و كميت و حسن انجام كار در مقابل اجرت يا وجه دريافتي است و اشتغال به شغل يا مشاغل ديگر در محل كسب، غير از آن چه در پروانه كسب قيد گرديده است ممنوع بوده و در صورت اقدام به اين عمل، طبق قانون ، پروانه كسب واحد صنفي به صورت موقت يا دائم لغو مي گردد لازم به ذكر است كه تعيين انواع فعالیت هر صنف که متصدی می تواند عرضه نماید و پيشنهاد آن، جهت رسيدگي و تصويب به كميسيون نظارت و ابلاغ مصوبه به افراد صنفي( به منظور عدم تداخل صنفي) که صورت می گیرد، از وظايف مجمع امور صنفي است البته بازرسين محترم بهداشت محيط مي توانند هر جا كه سلامت عمومی تهديد شده يا به مخاطره افتد طبق مقررات عمل نمايند.

8 - نمونه برداری توسط بازرسین بهداشت:
در مواردی که بازرس بهداشت با موارد چهارگانه ذیل برخورد نماید لازم است جهت مشخص شدن قابلیت مصرف مواد آرایشی ، بهداشتی ، خوردنی و آشامیدنی اقدام به نمونه برداری و تنظیم صورتجلسه کرده و متصدی مربوطه می بایست همکاری لازم را با بازرسین داشته باشد و در پایان نمونه برداری صورتجلسه مذکور به امضاء طرفین برسد:
1.    مشاهده مواد آرایشی و بهداشتی فاسد در محلهای تولید و عرضه
2.    در صورتی که احتمال آلودگی در مواد فوق وجود داشته باشد .
3.    مشاهده مواد آرایشی و بهداشتی تقلبی و مشکوک به تقلب
4.    در مواقعی که مردم از یک ماده خوردنی ، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی شکایت دارند که ممکن است این ماده فاسد آلوده و یا تقلبی باشد .

پس از نمونه برداری بقیه ماده مشکوک از جنس مذکور توقیف و اگر شرایط مناسب جهت نگهداری در محل وجود داشته باشد اقلام توقیف شده به رسم امانت تا حصول نتیجه آزمایش نزد متصدی خواهد ماند و متصدی موظف است از تعویض، معدوم ، مرجوع کردن (پس دادن ) ، شکستن لاک و مهر (پلمپ) و ... که خیانت در امانت محسوب می شود خودداری نماید. اگر جواب آزمایش سالم تشخیص داده شود مواد مذکور رفع توقیف شده و در اختیار متصدی قرار خواهد گرفت و اگر  جواب آزمایش نشان دهنده فساد، آلودگی یا تقلب باشد طبق مقررات اقدامات لازم صورت می پذیرد . 

د- بهداشت مو:
1-    انواع مو از نظر ظاهری عبارتند از : الف – معمولی    ب- خشک    ج – چرب      که لازم است جهت حفظ سلامت مو و پوست سر ، همیشه به نظافت و بهداشت آن توجه و به موقع و با استفاده از مواد شوینده مجاز و استاندارد همچون شامپو شستشو شوند و حداقل هفته ای دو مرتبه استحمام نمود .

نکاتی در خصوص ریـزش مو
از جمله علل شایع ریزش مو به ویژه در خانم های جوان ، کمبود برخی از ریزمغذی ها مانند آهن در بدن آنها است . این مشکل اغلب به خاطر بروز سوء تغذیه ( به دنبال رژیم های غذایی ناتوان کننده و نامتعادل کاهش وزن ) و یا به دلیل کم خونی (معمولاً به علت قاعدگی شدید و طولانی ) وعدم جبران و تکمیل ذخایر از دست رفته ایجاد می گردد.
از منابع غذایی غنی و خوب آهن می توان از گوشت قرمز بی چربی ، جگر سیاه ، انواع مغزها و حبوبات، که بهتر است به همراه منابع ویتامین «ث» مصرف شوند ، نام برد . به غیر از آهن ، مواد مغذی دیگری نیز در رشد و سلامت موی سر تاثیر دارند . زمانی که رژیم غذایی روزانه ما به هر علتی دچار کمبود ویتامین های گروه « ب» (به ویژه 6ب ، بیوتین ، 5 ب ، 3 ب و فولیک اسید) و مواد معدنی ( مثل منیزیم ، سولفور ، روی و آهن ) می گردد ، ریزش موی سر تحریک و تشدید خواهد شد.
مصرف کافی غذاهای غنی از ویتامین گروه « ب» مثل انواع حبوبات ، غلات به همراه سبوس، لوبیای سویا ، مخمرهای غذایی ، مغزها ، تخم مرغ و ... در بسیاری از موارد از ایجاد این مشکل پیشگیری می نماید. بیوتین ، یکی از ویتامین های گروه « ب » بوده که تاثیر بسیار مهمی در سلامت مو و پوست بدن دارد و حتی در بعضی از موارد مانع ریزش مو در آقایان می گردد. دریافت کافی از این ویتامین به شکل غذایی ( موجود در مخمر ، آبجو ، برنج قهوه ای ، نخود سبز ، عدس، لوبیای سویا، دانه آفتابگردان و گردو ) و یا مکمل های دارویی ( با مقدار و روش دریافت مشخص و تحت نظر متخصص تغذیه و یا پزشک ) در پیشگیری و درمان این مشکل موثر می باشد .
دریافت کافی ویتامین « ث » نیز ، هم به جهت جذب بهتر آهن در بدن و هم به لحاظ بهبود جریان خون در پوست سر و فولیکولهای مو ضروری است . مطالعات دانشمندان در دنیا نشان می دهد که برخورداری از موهای سالم و طبیعی به سلامت دستگاه ایمنی بدن نیز بستگی دارد . در این راستا توجه به دریافت مواد مغذی مثل روی ، ویتامین « ئی» و ... حائز اهمیت است .
برخی از اسیدهای آمینه هم در سلامت و رشد مو بسیار موثر هستند و دریافت آنها از طریق غذا
( انواع حبوبات مانند عدس ) و مکمل داروییدر صورت نیاز توصیه می گردد .
با این توصیف در می یابیم که در شرایط عادی و نبود مشکلات زمینه ای تنها با مصرف انواع موادغذایی به صورت تازه و متنوع(مانند انواع حبوبات، دانه غلات مثل جو و چاودار ، تخم مرغ ، ماهی تازه، انواع مغزها به صورت خام ، دانه هایی مانند آفتابگردان ،کتان و کدو ، میوه های تازه و سبزی های تازه تیره ) می توان از سلامت بخش های مختلف بدن به ویژه موی سر مطمئن بود ، با این حال در بعضی موارد بنا به تشخیص متخصصین وپزشکان ، استفاده از مکمل های دارویی ویتامین ها و مواد معدنی و سایر مواد مغذی برای درمان ریزش مو ضروری می باشد.

ﻫ - جُرم ها یا تخلفاتی که ممکن است در بعضی از آرایشگاه ها صورت گیرد :
1.    تاتو یا خال کوبی
2.    کشت ناخن
3.    توزیع شیشه
4.    سفید کردن دندان
5.    لنزگذاری
6.    رمالی
7.    تزریق بوتاکس و ....
8.    استفاده از مواد آرایشی تقلبی
9.    نصب عکس های مبتذل و  اقدامات خلاف شئونات اسلامی
10.    عدم رعایت بهداشت فردی ، محیط کار و وسایل و ابزار کار
معمولاً این نوع آرایشگاه ها در خانه های مسکونی ، بدون تابلو و به دور از نظارت بازرسان وزارت بهداشت مشغول فعالیت هستند، پس از مراجعه به این نوع آرایشگاه ها خودداری کنید.  زیرا خدمات آرایشی و پیرایشی و اقدامات آنها از نظر اداره نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی نیز مورد تائید نیست و به مردم توصیه می شود که به این آرایشگاه ها مراجعه نکنند و به آن دسته از سالن های آرایشی و زیبایی مراجعه کنند که علاوه بر رعایت بهداشت تحت پوشش اتحادیه صنف آرایشگران زنانه باشند . از طرفی همه مردم می توانند در صورت بروز هرگونه تخلف و عدم رعایت نکات بهداشتی با ستاد مرکز بهداشت شهرستان تماس بگیرند و مطمئن باشند در اسرع وقت به موضوع رسیدگی می شود .
لذا با توجه به اهمیت موضوع در خصوص برخی تخلفات توضیحاتی جهت آگاهی خوانندگان محترم ارائه
می گردد:

تخلف شماره یک « تاتو » :
تاتو یا خالکوبی بر روی پوست که از طریق کاشت رنگ دانه ها داخل پوست به وجود می آید، از هزاران سال قبل وجود داشته و در برخی فرهنگ ها مرسوم بوده است. با این تفاوت که در زمان های قدیم از  تصاویر شیر و اژدها بر روی بدن استفاده می شد و امروزه جهت آرایش در زنان ، خط باریکی روی پلک چشم، داخل ابرو و یا دور لب تاتو می شود. این سبک خالکوبی متخص ایرانی ها نبوده بلکه از زمان های دور در مصر و حتی پیش از آن نیز در فرهنگ دیگر ملل وجود داشته است تا آنجا که زنان هندی قرن هاست روی پیشانی هایشان با همین روش خال می کارند.
خالکوبی در فرهنگ های مختلف انواع و مفاهیم متفاوتی دارد:
1.    خالکوبی می تواند به عنوان آرایش دایم به کار برده شود مانند تاتو در قسمت های مختلف صورت از جمله ابرو
2.    خالکوبی می تواند نشان دهنده هویت و طبقات اجتماعی فرد باشد. مثل استفاده رومیان باستان از خالکوبی برای شناسایی برده ها و تبهکاران
3.    بعنوان مناسک گذر، یعنی هنگامی که فرد از یک مقطع زندگی وارد دوره تازه ای می گردد (بلوغ جنسی یا مانند کاشتن خال روی پیشانی هنگام ازدواج).
4.    خالکوبی نقوش شیر ، اژدها ، قلب ، عقاب ، گاو و .... روی قسمت های مختلف بدن

آیا می دانید؟!
تاتو کلمه ای است با ریشه غربی که نام گروهی است مروج فرهنگ های مبتذل و خلاف قانون ؟!

تاتو چگونه انجام می شود؟
تاتو در دنیا به دو شیوه دائمی و موقت انجام می شود اما در ایران معمولاً شیوه دائم آن مرسوم بوده و شیوه های موقت نیز معمولاً دائمی یا درازمدت هستند که آثار و عوارض آنها روی پوست باقی می ماند.
تاتوی موقت:
در این روش رنگدانه های سطحی پوست تحت تأثیر قرار گرفته و حتی در شیوه های تازه ای از تاتو، از چسب های مخصوصی که رنگ آنها دارای دوام یکی دوماهه است استفاده می شود.
تاتوی دائم:
در این روش، تزریق جوهر به زیرپوست توسط یک سوزن که به یک ابزار مخصوص متصل است انجام
می گیرد. این وسیله سوزن را 50 تا 3000 بار در دقیقه به سمت بالا و پایین مرتعش کرده و جوهر را تا عمق 1 میلی متر به درون پوست (درم ) تزریق می کند. از آنجایی که جوهر علاوه بر سطح خارجی لایه پوست (اپیدرم) به لایه های درونی (درم) تزریق می شود، نقش ایجاد شده بصورت ثابت و دائمی باقی خواهد ماند.
تاتو ممکن است فقط چند دقیقه طول بکشد ولی ممکن است اثرات و عوارض دائمی بر سلامت شما داشته باشد.

آیا می توان تاتو را پاک کرد؟
از آنجا که مواد تاتو به لایه های درونی پوست تزریق می شود. (تاتوی دائم) برای همیشه باقی مانده و هیچگونه به طور کامل قابل پاک شدن نیست. 50% افرادی که اقدام به تاتو می کنند پس از مدت کوتاهی از اقدام خود پشیمان می شوند چرا که ممکن است علاقه و نظرشان تغییر کرده یا تاتوی انجام شده خراب یا بعد از مدتی محو شده یا در اثر تغییر رنگ (قرمز، زرد و ... ) ، فرد ظاهری نازیبا پیدا کند.
اگر مواد تاتو کربنی و به رنگ های تیره (مشکی و قهوه ای) باشد به روش های زیر می توان آن را پاک کرد که حتی در این صورت نیز اثرات نامطلوبی بر سلامتی و زیبایی فرد خواهد داشت:
•    سایش پوست: در این روش که با درد و خونریزی همراه است جای زخم تا مدت ها بر روی پوست باقی می ماند.
•    جراحی: در این روش نیز که با بخیه زدن پوست همراه است ممکن است جای زخم باقی بماند.
•    لیزر: در اکثر موارد می تواند ایجاد عوارض کند و هزینه آن نیز زیاد است ولی اگر تاتو دارای مواد رنگی، بخصوص قهوه ای روشن، قرمز و زرد باشد بدلیل وجود ترکیبات آهن در این رنگ ها امکان برداشتن آن ها وجود ندارد و حتی با استفاده از لیزر نیز ناحیه تزریق شده همیشه تیره رنگ باقی خواهد ماند.

به خاطر داشته باشید که هزینه برداشت تاتو از هزینه انجام آن بالاتر می باشد.عوارض ناشی از انجام تاتو
بیماری ها: تاتو راهی است برای ابتلا به بیماری های خطرناکی از جمله: عفونت در محل تزریق، بیماری نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)، هپاتیت بالاخص از نوع B و C ، سرطان پوست، تبخال های دائمی، جذام، سل، اگزما، تورم، خارش مکرر و بوجود آمدن بافت اضافه در ناحیه تاتو.
تحقیقات نشان داده افرادی که خالکوبی می کنند 9برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C قرار دارند. در اغلب موارد هپاتیت نوع B و C به صورت مزمن باقیمانده و می تواند منجر به نارسایی کبد شود. انجام خالکوبی در مکان های آلوده و سنتی، اندازه خالکوبی، همچنین استفاده از رنگ های مختلف؛ سفید، زرد و نارنجی می تواند موارد ابتلا به بیماری ها را افزایش دهد.
پیامدهای اجتماعی و خانوادگی:
-    اختلافات خانوادگی
-    عدم حضور فعال فرد درجامعه بعلت ابتلا به بیماری ها و عوارض ناشی از آن
-    بوجود آمدن مشکلات روحی و روانی (در مواقعی که فرد به دلایلی از انجام تاتو ناراضی است)
-    صدمه دیدن برخی اعضاء  (گاهی اوقات انجام تاتو باعث کوری، تغییر شکل لب، ابرو و پشت چشم ها می شود)

پیامدهای بهداشتی:
اغلب عوارض ناشی از تاتو به علت عدم رعایت نکات بهداشتی در هنگام انجام تاتو ایجاد می شود:
    افرادی که کار خالکوبی انجام می دهند از سوزن های یکبار مصرف استفاده نمی کنند.
    حتی اگر سوزن یکبار مصرف هم باشد، از آنجایی که ظرف رنگ اغلب به صورت مشترک استفاده می شود، سوزن آغشته به خون به طور مکرر وارد رنگ شده و به راحتی بیماری را انتقال می دهد.
    حتی استفاده از یک سوزن برای یک فرد در دفعات مکرر می تواند باعث آلودگی و مشکلات حاد گردد.

خطر تاتو فقط سوزن آلوده نیست!
تحقیقات نشان داده که جوهر مورد استفاده در تاتوی حاوی فلزات سنگین و سمی مانند نیکل و مس است که گاهی عوارض پوستی در افرادی که حساسیت به مرکب آن دارند ایجاد می کنند. امتحان تیزی سوزن با دست تاتو کننده و قبل از انجام تاتو احتمال انتقال بیماری هپاتیت و ایدز را تشدید می کند.
سایر عوارض:
    اگر فرد نیاز به تصویر برداری با MRI داشته باشد تاتو در محل می تواند به دلیل وجود فلزات سنگین تداخل در تصویر برداری ایجاد کرده و تشخیص را دچار مشکل کند.
    بررسی ها نشان می دهد در اثر آسیب وارد شده به ریشه مو در هنگام تاتو ابرو، تعداد پیاز مو کاهش یافته و باعث از بین رفتن دائمی مو می شود.
    احتمال ابتلا به انواع سرطان افزایش می یابد.
    اگر چه تعدادی از رنگ های اضافه شده به جوهر تاتو برای استفاده در لوازم آرایشی تأیید شده اند اما هیچیک برای تزریق در پوست مورد تأیید قرار نگرفته اند.
از آنجایی که رنگ های تأیید شده جهت تاتو، خطوط را منقطع می نماید رنگ هایی که امروزه استفاده می شود، رنگ های صنعتی مانند جوهر پرینتر و یا رنگ نقاشی اتومبیل می باشند.

توصیه های بهداشتی :
نباید فراموش کرد که عوارض تاتو و حساسیت افراد، قابل پیش بینی نیست پس نمی توان خطر کرد و منتظر نتیجه آن بود.
•    تاتو یا خالکوبی و کلیه اعمال زیبایی فقط می بایستی زیرنظر متخصص پوست انجام شود و انجام آن در موسسات غیرمجاز زیبایی و آرایشگاه ها کاملاً غیرقانونی است و با فرد متخلف برخورد می شود.
•    در صورتی که به دلیل مسائل درمانی (مانند از بین رفتن ابرو) مجبور به انجام تاتو هستید:
    به مراکز درمانی مطمئن مراجعه نموده و همچنین برای اطمینان بیشتر تست های مربوط به بیماری های ایدز، هپاتیت C و B را انجام دهید.
    در مورد هپاتیت B می توانید واکسن آن را تزریق کنید.
    توجه داشته باشید وسایل انجام تاتو حتماً بایستی در دستگاه اتوکلاو استریل شود و استفاده از مواد ضدعفونی کننده به تنهایی کافی نیست.
    تاتو مانند یک زخم باز است که باید آن را پوشاند و پانسمان کرد و با استفاده از کرم های آنتی بیوتیک از آن مراقبت کرد تا عفونی نشود و هنگام رفتن زیر تابش آفتاب از کرم های ضدآفتاب استفاده کرد.

تخلف شماره 2 کاشت ناخن
استفاده از لاک و لایه های مواد مصنوعی که مانع از رسیدن به پوست و ناخن می شود مانع از طراوت پوست شده و لازم است هنگام وضو نیز برداشته شود .
اگر پیش از کاشت ناخن، از مواد ضد قارچ استفاده نکنند و هوای زیر ناخن مصنوعی را خوب نگیرند، فضای میان ناخن فرد و ناخن مصنوعی خالی می ماند و این فضا در اثر تماس با آب می تواند مرکز تجمع قارچ و میکروب شود .تخلف شماره 3 توزیع «شیشه» در آرایشگاه های زنانه
این روزها برخی از آرایشگاه های زنانه، پا را از این هم فراتر گذاشته و نسخه های لاغری و تناسب اندام برای مشتریان خود می پیچیند. گر چه انجام درمان های لاغری و چاقی در آرایشگاه غیرقانونی است اما بعضی خبرها حاکی از این است که شیشه هم به روش های لاغری برخی از آرایشگاه های متخلف افزوده شده است . مصرف شیشه شاید در نگاه اول باعث لاغری شود چون اشتهای فرد را کور می کند اما عوارض مصرف آن فوق العاده خطرناک تر از مواد مخدر سنتی همچون تریاک است و درصد قابل توجهی از مصرف کنندگان شیشه دچار جنون،خودکشی و حالت های روانی شدید غیرقابل بازگشت می شوند .

تخلف شماره 4 سفید کردن دندان در آرایشگاه ها
سفید کردن دندان در آرایشگاه ها پدیده جدیدی است که چندی است از گوشه و کنار می شنویم. البته به نظر می رسد که این امر تا حدودی زیرزمینی و به صورت غیر رسمی انجام می شود . روش هایی که در آرایشگاه ها انجام می شود ، استفاده از چسب ها و نوارهای سفید کننده تا محلول های سفید کننده می باشد. در آرایشگاه به دلیل آنکه آرایشگر هیچ گونه اطلاعات پزشکی و دندانپزشکی ندارد، نمی تواند متوجه بروز خطرات و آسیب هایی که مواد سفید کننده به لثه و دندان های شما وارد می کند ، شود . بنابراین ممکن است لثه های شما آسیب ببیند و یا در اثر استفاده از مواد شیمیایی دچار سوختگی و تحلیل شوند.
از سوی دیگر خوردگی گردن دندان از عوارض مهم سفید کردن دندان به روش غیر علمی و غیراصولی است که درمان آن فقط خارج کردن دندان است. اینها فقط گوشه ای از عوارضی است که در آرایشگاه ها هنگام سفید کردن دندان ها ممکن است صورت گیرد.

تخلف شماره 5 لنزهای چشمی خطرناک در آرایشگاه ها
لنز نیز مانند مسواک جزو وسایل شخصی افراد به شمار می آید، عفونت و کاهش دید از عوارض استفاده نامناسب از لنزهای رنگی است که غالباٌ در آرایشگاه ها به صورت مشترک به کار می رود . از این رو عفونتهای چشمی از شایع ترین عوارض این لنزهاست و حتی در صورت درمان دیرهنگام ، موجب کاهش شدید بینایی فرد می شود .
حتی در  مواردی پزشکان پس از درمان عفونت چشمی، ناگزیر به برداشت برخی از قرنیه هستند، در این صورت پیوند قرنیه آخرین مرحله درمان می باشد .

تخلف شماره 6  ترویج خرافه گرایی در آرایشگاه ها
ترویج خرافه گرایی در آرایشگاه ها از دیگر اقدامات بعضی سالن های زیبایی است تا به این بهانه بر تعداد مشتریان خود اضافه کنند.کف بینی ، رمالی و فال گیری نه در یک جلسه بلکه در جلسات متعدد از دیگر اقدامات فریبکارانه برخی از متصدیان آرایشگاه ها شده چرا که اینگونه راهی برای سودجویی خود داشته باشند .

تخلف شماره 7 خطرات تزریق بوتاکس در سالن های زیبایی
افزایش تزریق بوتاکس جهت رفع چین و چروک پوست در سالن های زیبایی عوارض جبران ناپذیری دارد؛ چرا که این ماده به هر حال یک نوع«سم» است و چنانچه درست تهیه، خالص و نگهداری نشده باشد و همچنین درست تزریق نشود، موجب عوارضی می شود که گاهی جبران پذیر نیست.
به همین دلیل بوتاکس غیراستاندارد، به خصوص وقتی توسط افراد غیرمتخصص، بدون توجه به نکات ایمنی تزریق شود، بیشتر خطرآفرین است. تزریق غیر کارشناسانه بوتاکس احتمال خطرات گوناگونی مثل غیر قرینه شدن صورت و ابرو ، افتادگی پلک و یا فلج صورت و ... را به دنبال دارد .

تخلف شماره 8 استفاده از مواد آرایشی تقلبی در برخی آرایشگاه ها
پوست و ریشه مو  از سلول های زنده تشکیل شده اند که نسبت به هر نوع تحریک و مواد خارجی واکنش نشان می دهند . مواد آرایشی مورد استفاده می توانند آثار مستقیم روی پوست و مو داشته باشند و همچنین با نفوذ به بافت های بدن، از طریق جریان خون به کبد و کلیه رسیده و برخی از این مواد (به ویژه مواد تقلبی) باعث بروز آسیب های خطرناکی در اندام ها شوند .
امروزه با تولید بسیار زیاد مواد آرایشی ، تشخیص مواد آرایشی اصلی از تقلبی به ویژه مواد ساخت خارج از کشور، مشکل شده است . سودجویان ومتقلبان با ساخت برچسب ها و ظروف مشابه اصلی ، مواد تقلبی را روانه بازار می کنند که ناخالصی آنها موجب ایجاد عوارضی همچون افزایش حساسیت در مصرف کننده
می شود .البته در اغلب اوقات این مواد، قیمت کمتری نسبت به مواد اصلی دارند ولی بهترین راه تشخیص این است که مواد ساخت کارخانه های داخل، برچسب با مشخصات کامل(پروانه ساخت و بهره برداری، آدرس، تاریخ تولید و انقضاء ، ترکیبات) داشته باشند و مواد ساخت کشورهای خارجی نیز دارای تاریخ تولید و انقضاء نام کشور سازنده و همچنین دارای برچسب فارسی شماره مجوز ورود از وزارت بهداشت باشند .

رنگ موی تقلبی موجب تکه تکه شدن کراتین که پروتئین اصلی تشکیل دهنده مو است، می شود و در صورت استفاده مداوم، ریزش شدید مو و بیماری های پوستی در ناحیه کف سر را به همراه خواهد داشت و گاهی نیز موجب به وجود آمدن موخوره، شکستن مو، کدر شدن و خشک شدن غدد چربی کنار موها، ایجاد حساسیت و خارش سر و گردن می شود .

ریمل نامرغوب و تقلبی موجب آسیب رسیدن به پلک ها و ریختن مژه ها می شود و ورود این مواد به چشم، بیماری التهاب ملتحمه چشم را ایجاد می کند و به قرنیه چشم نیز آسیب می رساند .
استفاده از کرم های پوستی، رژ لب، رژگونه و مدادهای آرایشی تقلبی نیز حساسیت های شدید پوستی را به همراه دارد . در عین حال، اسفنج های آلوده نیز قادر به انتقال بیماری های پوستی هستند .
بنابراین توصیه می شود همیشه از مواد آرایشی و بهداشتی استاندارد استفاده شود و هنگام خرید دقت لازم بعمل آید .

تخلف شماره 9: عکس های مبتذل و  اقدامات خلاف شئونات دینی
بدون شک نصب تصاویر مبتذل، در آرایشگاه ها اعم از عکس های مستهجن یا مُدل های گروه ها و فرق ضاله و ضد اسلامی ، پخش موسیقی و آهنگ های غیر دینی ، انجام اصلاح زنان توسط مردان یا بالعکس ممنوع است .


تخلف شماره 10:
عدم رعایت بهداشت اعم از فردی ، بهداشت ساختمان و بهداشت ابزار و وسایل کار یا استفاده از تیغ و بند مشترک جزء تخلفاتی است که پی گرد قانونی دارد  .

ﻫ - آشنایی با بيماري هاي شایع مرتبط با شغل آرايشگري:
بسياري از بيماري هاي واگير دار مي توانند از طريق وسايل آلوده نظير شانه، برس، حوله، تيغ و.... به افراد سالم سرايت كنند. از اين بيماري ها مي توان به برخي از بيماري هاي پوستي، عفوني مانند ايدز، هپاتيت، تراخم و برخي بيماري هاي انگلي مانند شپش اشاره كرد.
الف) ايدز:
 يكي از بيماري هاي ويروسي واگير دار كه تاكنون واكسن و يا درماني قطعی براي آن  يافت نشده است.
ويروس اين بيماري پس از ورود به بدن يا حمله و از بين بردن سلول هاي دفاعي كه نقش بسيار مهمي را در مقابل بيماري ها دارند، باعث تضعيف سيستم ايمني بدن شده به طوري كه انسان مبتلا‌در مقابل بيماري هاو يا عفونت هاي خيلي سبك هم نمي تواند مقاومت كند. ويروس ايدز از اين راه ها انتقال مي يابند:
ì    لوازم و ابزار آلوده: خالكوبي و حجامت، سوراخ كردن گوش، ختنه و تيغ سلماني
ì    تزريق خون و فرآورده هاي خوني آلوده
ì    پيوند اعضاء و نسوج  آلوده
ì    استفاده از لوازم پزشكي و دندان پزشكي غير استريل و آلوده
ì    استفاده از سرنگ يك بار مصرف آلوده( و چند بار مصرف)
ì    انتقال از مادر آلوده به ويروس ايدز به جنين
ì    آميزش جنسي با افراد آلوده به ويروس ايدز
دوره سرايت بيماري ايدز از هنگام ورود ويروس به بدن تا آخر عمر است.
حاملين ويروس ايدز مي توانند تا سالها افراد ديگر را آلوده كردن بدون اينكه علايم بيماري را داشته باشند.
ب) هپاتيت B
هپاتیت يكي ديگر از بيماري هاي ويروسي واگيردار است كه بيشترين آسيب آن بر كبد مي باشد.
توجه داشته باشید که تنها انسان مي تواند بيمار يا حامل ويروس بيماري هپاتيت B باشد.
راه هاي انتقال ويروس هپاتيت B نيز تقريبا مانند بيماري ايدز مي باشد.هپاتيت B هيچ درمان ويژه اي ندارد اما با تزريق واكسن مي توان از اين بيماري جلوگيري نمود.

ج) تراخم:
يكي از بيماري هاي واگيردار است كه مهمترين علل نابينايي هاي قابل پيشگيري است.
منبع بيماری، ترشحات چشم افراد مبتلا و يا لوازم آلوده شده به اين ترشحات مي باشد. از مهمترين راه هاي انتقال تراخم، وسايل آلوده از قبيل حوله، سرمه، ريمل، مدادهاي آرايشي و هم چنين انتقال به وسيله انگشتان آلوده و مگس مي باشد.

د) كزاز:
يكي از بيماري هاي واگير دار است كه داراي واكسن مي باشد بريدگي پوست و زخم هاي عميق، سوختگي، گاز گرفتن، نيش زدن جانوران، تزريقات و بريدن بند ناف با وسايل آلوده، شكستگي هاي باز، زخم هاي مزمن پوست و عفونت هاي چشمي از راه هاي انتقال اين بيماري هستند با سيل عامل كزاز با گردو غبار به هوا برخاسته و در جاهاي گوناگون مي توان آن را يافت.

ه) كچلي:
کچلی در واقع يكي از عفونت هاي قارچي سطح پوست سر مي باشد.. اين بيماري عمدتا در دوران كودكي و در پسرها بيشتر ديده مي شود.
دوره نهفتگي بيماري 2تا 4 هفته است و پس از آن علايم بيماري به صورت موهاي شكننده، نقطه هاي سياه، پوسته هاي ظريف و التهاب پوست در اشكال گرد و يا بيضي ديده مي شود روش انتقال اين بيماري تماس مستقيم و يا غير مستقيم بخصوص از طريق پشتي صندلي، وسايل سلماني، وسايل آرايش، لباس ها و يا دستان آلوده به قارچ كچلي است در تمام مدتي كه زخم هاي سر وجود دارد و قارچ هاي زنده بر روي لوازم بيماري باقي مانده اند بيماري قابل سرايت مي باشد. در ضمن درمان دارويي بايد مراقبت هاي بهداشتي را نيز انجام داد تا از انتقال اين بيماري به ديگران جلوگيري شود.


كچلي ناخن:
کچلی ناخن نيز یک بيماري عفوني است كه ممكن است يك يا چند انگشت پا و يا دست را مبتلا كند. در كچلي ناخن ، ناخن هاي مبتلا به تدريج ضخيم، بيرنگ و شكننده شده و در زير آن مواد پنيري شكل جمع شده و يا ناخن حالت گچي پيدا کرده و از انگشت جدا مي شود. پوست و ناخن آلوده افراد مبتلا، باعث انتشار مستقيم عفونت مي شود لذا رعایت بهداشت فردی (نظافت ناخن ها) آرایشگران و نظافت و ضدعفونی وسایل در جلوگیری از این مسأله مهم است. انسان در اثر تماس با كف زمين و حمام هاي آلوده به قارچ كچلي ناخن نیز ممکن است به این بیماری مبتلا گردد. شستن حوله و لباس افراد مبتلا بايد به طريقي صورت گيرد كه از آلودگي به قارچ کاملاً پاك شود در اين خصوص جوشاندن در آب يكي از راه هاي موثر از بین بردن آلودگی مي باشد.
 
شپش:
شپش يكي از حشرات بدون بال است كه سه نوع آن در انسان باعث بيماري مي شود اين سه نوع عبارتند از: شپش سر- تنه- عانه
شپش سر در دخترها بيشتر است در اين نوع  علائمي مانند خارش سر به هم چسبيدن موها و وجود
تخم هاي سفيد كه اغلب نزديك پوست سر به موها مي چسبند( رشك) ديده مي شود. رشك بر خلاف شوره سر به موها محكم چسبيده است و بيشتر در نواحي پشت گوش ها و پشت سر وجود دارد. در بيماري شپش سر، ضمن درمان دارويي مي توان موها را با محلول مساوي آب و سركه شانه زده شود تا به جدا شدن تخمها( رشك) از موها كمك شود.
شپش تنه، در افرادي كه لباس هايشان را ندرتاً تعويض مي كنند ديده مي شود.

اين حشرات در درزهاي لباس زندگي كرده و در بدن بيمار ايجاد خارش عمومي همراه با ضايعات قرمز رنگ و كهيري می کنند. جهت درمان شپش تنه بايد ضمن استحمام به موقع فرد مبتلا، لباس هاي وي نیز کاملاً شسته  و درزهاي آن اتو شود.

ريمل:
سعي كنيد برس ريمل فقط به مژه ها كشيده شود نه بخود چشم.
•    هيچگونه ماده ديگري را به مواد درون تيوپ ريمل اضافه نكنيد.
•    تيوپ ريمل را در جاهاي خيلي گرم و يا خيلي سرد (يخچال) نگهداري نكنيد.

نكات بهداشتي:
كليه وسايل و لوازم كه باعث خراشيدگي و صدمه پوستي مي گردند مانند تيغ و نخ بند اندازي و ... حتما پس از استفاده براي هر فرد از بين برده شوند.
وسايلي كه موجب خراشيدگي پوستي شده ولي استفاده از آنها به صورت يكبار مصرف ممكن نيست مانند قيچي و وسايل آرايش ناخن، پس از اينكه با آب بخوبي شسته شده بايد به مدت 30-20 دقيقه در يكي از محلول هاي ضد عفوني غوطه ور شده و يا براي سهولت كار از چراغ الكلي استفاده شود. ( محلول بتادين محلول تارا آلدئيد، الكل اتيليك)
همان طور كه مستحضريد انتقال بيماري هاي واگيردار مرتبط با شغل آرايشگري ( از جمله بيماري هاي قارچي- هپاتيت B,C و ايدز و ....) در صورت عدم رعايت ضوابط و دستور العمل هاي بهداشتي امكان پذير مي باشد. به منظور يكسان سازي فعاليت هاي بهداشتي در آرایشگاه ها و پیرایشگاه ها لازم است مراعات گردد:
1-    رعايت مفاد آيين نامه مقررات بهداشتي طبق چك ليست مقررات بهداشتي آرايشگاهها.
2-    عدم انجام هر گونه فعاليت تخصصي زيبايي از جمله تاتو، پلينگ كردن، خالكوبي، سوزاندن موهاي زائد، كاشت ناخن و .... بدون حضور يا نظارت پزشك متخصص پوست در آرايشگاه ها.
3-    كاركنان آرايشگاه ها نبايد در هنگام كار، بريدگي، خراشيدگي و يا زخم باز روی دستهای خود داشته باشند.
4-    در صورت بريدگي يا خراش در دست شاغلين يا بدن مشتري فوراً محل زخم را باز گاز استريل و بتادين و يا هر نوع مواد مجاز ديگر تميز نموده و با يك باند يا چسب محل مورد نظر را كاملا حفظ نمائید.
5-    از به كار بردن تيغ براي اصلاح بيش از يك نفر جداً خودداري شود.
6-    دو نوع سطل زباله با توجه به حجم فعاليت و به تعداد كافي به منظور جمع آوري زباله هاي عادي از قبيل موهاي اصلاح شده و حوله هاي يكبار مصرف و مشابه و نوع دوم مثل SAFETY BOX جهت جمع آوري تيغ هاي يكبار مصرف و وسايل نوك تيز و برنده ديگر و همچنين گاز يا پنبه آغشته به خون در محل موجود باشد.
7-    رعايت فرآيند آماده سازي براي استفاده مجدد از تجهيزات و ابزار از قبيل تيغ ماشين اصلاح، قيچي و ابزار مشابه طبق فرآيند شكل 1 و 2 الزامي است( تصوير شماره ...... )
8-    استريل نمودن تجهيزات چند بار مصرف با استفاده از اتوكلاو و وسایل مشابه و با قرار دادن در داخل پارچه هاي مخصوص به صورت بسته هاي مورد استفاده براي هر مشتري ضروري است. در ضمن در صورت درخواست مشتري عمل استريل در حضور مشتري انجام شود. ( تجهيزات فوق عبارتند از: تيغه هاي ماشين اصلاح- شانه هاي فلزي- قيچي و تجهيزات مشابه)
9-    تحت هيچ شرايطي تجهيزات چند بار مصرف نبايد به صورت عادي روي پيشخوان يا ميز كار بوده، حتما كاملا تميز بوده و در صورت نياز استريل شده و داخل بسته هاي مخصوص قرار داشته تا از انتقال آلودگي محيطي نيز مصون باشند.
10-    استفاده از تجهيزات شخصي از قبيل شانه، برس، حوله، پيش بند و حتي قيچي( در صورت موافقت مشتري) براي هر فرد به صورت جداگاه صورت پذيرد. در غير اين صورت از حوله، پيش بند يكبار مصرف استفاده شود. این عمل انتقال بیماری ها احتمالی را به حداقل خواهد رساند.
11-    مواد گندزدا از قبيل الكل و ساولن و غيره در مواردي كه نياز به استريل كردن تجهيزات نباشد مثل گندزدایی وسایل پلاستیکی، مي توان استفاده نمود.
12-    رعايت بهداشت فردي از جمله و در صورت امکان استفاده از دستكش يكبار مصرف مناسب و شستشوي دستها به عنوان مهمترين و ابتدايي ترين روش پيشگيري از گسترش عفونت مي باشد كه بايد به ترتيب در زمان هاي ذيل انجام شود.

ترتيب شستن:
-    دستها را به طور كامل مرطوب نموده و سپس صابون (ترجيحا از نوع صابون مايع) زده شود.
-    دست ها را حدود 10 تا 15 ثانيه به خوبي به هم مالش داده شود.
-    پشت دستها، مچ  ها و لاي انگشتان به خوبي شستشو داده شود.
-    دست ها به طور كامل زير جريان آب قرار داده شود.
-    با استفاده از دستمال كاغذي يا دست خشك كن هاي برقي يا حوله شخصي دست ها به طور كامل خشك شوند.


زمان هاي شستشو:
-    قبل و بعد از تماس با هر مشتري
-    قبل از پوشيدن دستكش يكبار مصرف مناسب
-    بعد از آوردن دستكش يكبار مصرف مناسب
-    بعد از استفاده از توالت
-    بعد از تماس با خون و ساير مايعات بدني
نکته : پوشيدن روپوش كار برنگ روشن و عدم استعمال دخانيات در حين انجام كار طبق آئين نامه مقررات بهداشتي مربوطه الزامي است. در ضمن استفاده از ماسك در هنگام بيماري تنفسي متصدي و يا برخورد با مشتري مبتلا به بيماري مذكور ضروري به نظر مي رسد.

بخش دوم: ضوابط بهداشتی
قال اله تعالی فی القرآن :
« یا داود انا جعناک خلیفه فی الارض فاحکم بین الناس بالحق و لاتتبع الهوی فیضلک عن سبیل ال... »
ای داود ما تو را در زمین جانشین قرار دادیم سپس بین مردم به حق حکم کن و از هوای نفس پیروی نکن چون تو را از راه خدا گمراه می کند .


الف: آشنایی با بازرس بهداشت:
ماموريني كه از طرف مركز بهداشت براي نظارت و بازرسي از محل هاي تهيه و توزيع مواد خوردني آشاميدني، ارايشي و بهداشتي تعيين مي شوند، موظفند متخلفين از مقررات بهداشتي را با ذكر تخلف و تنظيم گزارش به مسئول بهداشتي محل معرفي نمايند.
مامور بازرسي به كسي گفته مي شود كه دوره ي مخصوص  بهداشتي را گذارنده و از طرف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي و خدمات بهداشتي درماني كشور براي امور بازرسي و نظارتي در زمينه مسائل بهداشتی تعيين شده و داراي كارت بازرسي مي باشد معمولا در هر يك از درمانگاههای دولتی يا مراكز بهداشتي درماني شهري يكي از بازرسين در واحد مخصوص بهداشت محيط مستقر بوده و بازرسي منطقه يا مناطقي از شهر را به عهده دارد و جوابگوي مشكلات بهداشت محيطي، مواد غذايي، آب، آرایشگاه ها و
پیرایشگاه های منطقه و سوالات شهروندان در زمينه هاي مذكور مي باشد.
لازم به ذكر است انجام امور فوق در روستاها ممکن است به عهده بهورز و كاردان چند پيشه خانه بهداشت يا درمانگاه واقع در روستا باشد. همان گونه كه ذكر شد لازم است متصديان علاوه بر رعايت بهداشت فردي و محل كسب، به تذكرات و دستورات بازرسين بهداشتي عمل نمايند ليكن در صورتي كه متصديان محترم نسبت به بازرس يا بازرسين مراجعه كننده شناسايي كافي نداشته يا شخصي غير از بازرس منطقه، خود را مسئول نظارت و بازرسي معرفي نمايد و نسبت به گفته او شك داشته باشند متصدیان محترم مي توانند از ايشان تقاضاي كارت بازرسي نمايد و در صورت عدم ارائه كارت شناسایی توسط وي مراتب را سريعا به مركز بهداشتي درماني منطقه و یا پاسگاه انتظامي منطقه ( یا پليس 110) اطلاع دهند تا اقدامات بایسته
بعمل آید.
ب ) قوانین جزائی برخورد با متخلفین از مقررات بهداشتی محل کسب:
رئيس مركز بهداشت، در صورت انجام تخلف بهداشتي توسط متصديان  منجمله نواقص ساختمانی محل آرایشگاه، استفاده از تیغ مشترک یا عدم تهیه کارت بهداشت، عدم رعایت بهداشت فردی و مقررات بهداشتی وسایل و محیط کار و ... علاوه بر معرفي صاحب يا مدير كسب به دادگاه كتباً به وي اخطار مي نمايد، ظرف مدت معين ( بر حسب نوع و تعداد نواقص)، نواقص بهداشتي را بر طرف نمايد در این خصوص مرجع محترم قضایی می تواند به ازای هر مورد تخلف از مقررات بهداشتی مربوطه (مقررات ماده 13 اصلاحی قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی که در فرم ذیل نیز مشاهده می شود) متصدی متخلف را حداقل 000/90ريال (نه هزار تومان) و تا یک میلیون و هشتصد هزار ریال (000/800/1 ريال) به ازای هر بند که هنگام بازدید با علامت ضربدر (×) در فرم مشخص می شود جریمه نقدی نماید و در صورتي كه پس از انقضاي مهلت داده شده باز هم متصدی اقدامی جهت رفع نواقص نکند و آن محل داراي نواقص بهداشتي باشد، بازرس بهداشت مكلف است مراتب را به مسئول بهداشت محل گزارش نمايد و مسئول مذكور پس از رسيدگي علاوه بر معرفي مجدد متخلف به دادگاه، محل تعيين شده را با دستور كتبي و صدور اخطار 24 تا 48 ساعته، موقتا براي مدت حداقل يك هفته تعطيل مي نمايد. لازم به ذكر است تعطيل موقت محل بالاك و مهر و يا مهر و موم كليه درب ها و راه هاي نفوذي و نقاط حساس مانند شيرهاي آب و گاز و كنتور برق و امثال آنها و تنظيم صورت جلسه انجام و با نصب اطلاعيه تعطيل همراه خواهد بود. مسئوليت نگهداري از لاك و مهر یا سيم و سرب و اطلاعيه تعطيل يا توقيف نیز به عهده ي متصدی يا مدير مؤسسه تعطيل شده،  مي باشد.

ج - وظیفه نیروی انتظامی :
مامورین نیروی انتظامی موظفند در تمام مراحل اجرای عملیات اعم از بازرسی، تعطیل، مُهر و موم یا لاک و مُهر کردن محل ، همکاری لازم را با مامورین بهداشت بعمل آورند.

د – مجازات فک پلمپ غیرقانونی :
شكستن لاك و مهر و يا مُهر و موم و هم چنين برداشتن موانع ورود به محل تعطيل شده بدون مجوز كتبي از مسئول بهداشت محل، موجب تعقيب قانوني متصديان محل تعطيل شده، خواهد بود. بدين صورت كه هر گاه محلی يا چيزي بر حسب امر مقامات صالح رسمي، مهر و موم يا پلمپ شده باشد و كسي آنها را بشكند يا  محو نمايد يا عملي مرتكب شود كه حكم محو يا شكستن پلمپ تلقي شود، مرتكب به حبس از سه ماه تا دو سال محكوم خواهد شد.
در صورتي كه مستحفظ آن، مرتكب جرم مذکور شده باشد به حبس از يك تا دو سال محكوم مي شود و اگر ارتكاب به وسيله اهمال مستحفظ یعنی کسی که وظیفه نگهداری آن را دارد(متصدی) واقع گردد، مجازات مستحفظ يك تا شش ماه حبس يا حداكثر 74 ضربه شلاق خواهد بود.

ه – بازگشایی محل تعطیل شده :
پس از انقضاي مدت تعيين شده براي تعطيل موقت محل( حداقل يك هفته) صاحب يا متصدي محل تعطيل شده ضمن سپردن تعهد قابل قبول، متضمن اجراي قانون به مسئول بهداشت، محل تعطيل شده را صرفا براي رفع نواقص بهداشتي با دستور كتبي اداره بهداشت موقتاً بازگشايي مي نمايد.
بديهي است بازگشايي محل با شكستن لاك و مهر كليه دربها و راه هاي نفوذي و تنظيم صورت جلسه انجام و با نصب اطلاعيه « در حال رفع نواقص بهداشتي است اجازه بهره برداري ندارد» همراه خواهد بود.
متصدي مربوطه پس از رفع كليه نواقص بهداشتي، تقاضاي بهره برداري از محل را به مسئول بهداشت محل تسليم تا مسئول مذكور، مامورين بازرسي را جهت بازرسي و پيگيري روند بهسازي و بهداشتي محل، اعزام نمايد. بازرس بهداشت محيط پس از بازرسي چنان چه كليه نواقص بهداشتي برطرف شده باشد. مراتب را كتباً به مسئول بهداشت محل یعنی رئیس مرکز بهداشت گزارش و مسئول مذكور اجازه بهره برداري از محل را كتبا صادر مي نمايد. اقدام به بهره برداري قبل از رفع كليه نواقص بهداشتي و قبل از اخذ مجوز
بهره برداري از مسئول بهداشت محل، موجب تعطيل مجدد محل براي حداقل مدت يك ماه بدون نياز به طي مراحل مذكور خواهد شد.

و – مجازات تخلف در تهیه ، تولید و یا عرضه مواد آرایشی و بهداشتی :
مرتكب هر يك از اعمال زير در مواد آرايشي و بهداشتي به مجازات هاي مقرر در قانون كه در ذيل ذكر
مي شود محكوم خواهد شد:
1-    عرضه يا فروش يك جنس به جاي جنسي ديگر
2-    مخلوط كردن مواد خارجي به جنس به منظور سوء استفاده
3-    عدم رعايت استاندارد یا فرمول ثبت شده در مواردي كه تعيين فرمول و رعايت آن( تعيين استاندارد و رعايت استاندارد) الزامي مي باشد.
4-    فروش و عرضه جنس فاسد يا فروش و عرضه جنسي كه موعد مصرف آن گذشته باشد.
5-    به كار بردن رنگ ها و اسانسها و ساير مواد اضافي غير مجاز در مواد خوراکی یا آشاميدني يا بهداشتي يا لوازم بازي كودكان.
نتايج آثار حاصل از ارتكاب هر يك از اعمال فوق به شرح ذيل مستلزم مجازات خواهد بود:
1-    در صورتی که موارد تقلبی به دست مصرف کننده نرسد و یا اینکه مصرف آن موجب بیماری یا آسیب نگردد مجازات مرتکب 3 ماه تا یک سال حبس تادیبی خواهد بود.
2-    در صورتي كه موجب بيماري مصرف كننده يا آسيبي گردد كه معالجه آن كمتر از يك ماه باشد مجازات مرتكب شش ماه تا دو سال حبس تاديبي خواهد بود. هر گاه معالجه بيشتر از يك ماه طول بكشد مجازات مرتكب، يك تا سه سال حبس تاديبي خواهد بود.
3-    در صورتي كه فروش آن موجب نقص يكي از اعضاء مصرف كننده گردد. مجازات مرتكب با توجه به ميزان نقص سه تا ده سال حبس با اعمال شاقه است. «در هر حال مجازات سازنده آن 5الي 15 سال حبس خواهد بود.»
4-    در صورتي كه مواد بهداشتي يا آرايشي ذکر شده موجب نقص زيبايي یا کراهت منظر فرد شود، مجازات مرتكب با توجه به ميزان نقص يا كراهت، يك تا سه سال  حبس تاديبي خواهد بود.
5-    در صوتي كه موجب مرگ مصرف كننده شود مرتكب، به سه تا 15 سال حبس با اعمال شاقه محكوم مي گردد و در مورد بندهای (2، 3 و 4 ) این ماده شروع به جرم حداقل مجازات های مقرر در این ماده است.
6-    هر کس مواد خوردنی، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی را متقلبانه بسازد و مصرف مواد مذکور منجر به مرگ مصرف کننده شود، مجازات او اعدام است.
7-    در هر مورد از بندهای ذکر شده اگر در مواد آرایشی و بهداشتی مواد سمی غیرمجاز باشد، دادگاه مرتکب را برحسب مورد به حداکثر مجازات های مذکور محکوم خواهد نمود.

كليه مواد تقلبي يا فاسد يا مواردي كه مدت مصرف آنها مقتضي شده باشد بلافاصله پس از كشف توقيف
مي شود. هر گاه وزارت بهداشت يا موسسات مسئول ديگر گواهي نمايند كه مواد مكشوفه براي برخي از مصارف انساني يا حيواني يا صنعتي قابل استفاده است ولي نگهداري آن امكان ندارد. مواد مکشوفه به دستور دادستان شهرستان و با اطلاع صاحب كالا و با حضور نماينده ي دادستان شهرستان به فروش مي رسند.
وجوه حاصل، تا ختم دادرسي و صدور حكم قطعي در صندوق دادگستري توديع خواهند شد. هر گاه گواهي شود كه مواد  مكشوفه قابليت مصرف انساني يا  حيواني ندارند فوراً معدوم مي شوند.
شركت پخش، فروشگاه، سوپر ماركت، و ساير اماكن كه حق فروش كالاي آرايشي و بهداشتي را دارند فقط مجاز به عرضه و فروش آن دسته از كالاهاي مشمول قانون مواد بهداشتي مي باشند كه داراي پروانه ساخت از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي باشند. تخلف از اين امر جرم بوده و متخلف به مجازات هاي زير محكوم مي شود.
مرتبه اول: ضبط كالا به نفع دولت
مرتبه دوم: علاوه بر مجازات هاي مرتبه اول جريمه نقدي تا مبلغ حداقل صد هزار ريال( يك ميليون ريال جهت شركت ها و تعاوني ها)
مرتبه سوم: علاوه بر مجازات هاي مرتبه دوم جريمه نقدي تا مبلغ 500 ( پانصد) هزار ريال و در صورت تكرار، تعطيل فروشگاه و سوپر ماركت و جهت شركت ها و تعاوني ها نیز با محكوميت مدير عامل شركت به زندان از يك تا شش ماه همراه خواهد بود.
فروشگاه ها، تعاوني ها، و ساير اماكن بايد از از عرضه ي و تحويل كالاي غير بهداشتي خودداري نمايند و عرضه و تحويل كالا با علم به غير بهداشتي بودن آن تخلف محسوب شده و متخلف به مجازات هاي زير محكوم مي شود.
مرتبه اول: ضبط كالا به نفع دولت
مرتبه دوم : علاوه بر مجازات هاي مرتبه اول جريمه تا مبلغ يك ميليون ريال به تناسب حجم كالا
مرتبه سوم: علاوه بر مجازات هاي مجدد مرتبه اول و دوم، تعطيل واحد از يك تا شش ماه نیز انجام خواهد شد.
عمده فروشان کالاهای بهداشتی و آرایشی مكلفند در موقع فروش و يا تحويل كالا به افراد يا واحدهاي صنفي صورت حساب ارائه نمایند و متصدیان محترم هم بهتر است صورت حساب مذكور را در واحد صنفي محفوظ و آماده ي ارايه نگهدارند. شاید يكي از علل نوشتن صورت حساب اين است كه اگر عمده فروش كالاي غير مجاز يا غير بهداشتي یا ... را بدون آگاهي خريدار به او تحويل داد. خريدار مدرك قانوني مكتوب عليه عمده فروش، داشته باشد. در ضمن افراد يا واحدهاي صنفي مجاز نيستند براي جلب مشتري درباره ي محصولات و يا كالا، برخلاف واقع تبليغ نمايند.
نظارت در اجراي مقرارت فني، بهداشتي ، ايمني، حفاظتي و ساير مقررات مربوط به واحدهاي صنفي كه از طرف مقامات صالح وضع مي شود و هم چنين همكاري با مأمورين مربوطه در اجراي مقررات مذكور به وسيله اتحاديه ها از وظایف مجمع امور صنفی نیز محسوب می شود. ضمناً هر موقع كه از طرف مجمع امور صنفي ترتيباتي براي رعايت بهداشت، ايمني يا زيبايي محل كسب تعيين و ابلاغ گردد و افراد صنفي در انجام آن با مخالفت مالك ملك مورد اجاره مواجه شوند، با جلب موافقت مالک،توسط امور صنفي مربوطه، متصدی با هزينه خود بايد اقدام لازم را جهت رعایت مقررات به عمل آورد.
تصميمات مجمع امور صنفي و اجراي آن بايد به نحوي باشد كه به تشخيص شهرداري مغاير با ضوابط شهرداري و به تشخیص مرکز بهداشت مغایر با ضوابط بهداشتی نباشد اين موضوع( یعنی حل اختلاف بين متصدي و مالك ملك پيرامون بهسازي محل كسب) از وظايف مجمع امور صنفي است.
توجه داشته باشید که پروانه كسب واحد، در صورت انجام تداخل صنفي به صورت موقت يا دائم لغو خواهد شد.

ز - مجازات اهانت به بازرس بهداشت :
هر كس با توجه به سمت، به يكي از كاركنان وزات خانه ها (منجمله کارکنان یا بازرسان وزارت بهداشت) و موسسات و شركت هاي دولتي و شهرداري ها در حال انجام وظايف يا به سبب آن توهين نمايد به سه  تا شش ماه حسب و يا تا 74 ضربه شلاق و يا پنجاه هزار تا يك ميليون ريال جزاي نقدي محكوم مي شود.لذا حفظ احترام به مأمورین نظارتی برای متصدیان محترم آرایشگاه ها لازم می باشد.

ح - تهدید علیه بهداشت عمومی :
هر اقدامي كه تهديد عليه بهداشت عمومي شناخته شود، از قبيل آلوده كردن آب آشاميدني يا توزيع آب آشاميدني آلوده، دفع غير بهداشتي فضولات انساني و دامي و مواد زايد، (اعم از مواد زاید مایع، گاز، جامد مثل مو و ...) ريختن مواد مسموم كننده در رودخانه ها، زباله در خيابان ها و كشتار غير مجاز دام، استفاده ي غير مجاز فاضلاب خام و پساب تصفيه خانه هاي فاضلاب براي مصارف كشاورزي و ... ممنوع مي باشد و مرتكبين چنان چه طبق قوانين خاص، مشمول مجازات شديدتري نباشند به حبس تا يك سال محكوم خواهند شد.
در اينجا شما توجه خواننده گرامي را به چند سطر از كتاب آيين شهرداري نوشته محمد ابن احمد قريشي معروف به ابن اخوه در قرن هفتم  كه بيان كننده فرهنگ غني و پربار اسلامي كشورمان در امر نظارت و بازرسي از اماکن مختلف است جلب مي كنيم.
   
ط - گلچینی از کتاب آئین شهرداری (معالم القربه فی احکام الحسبه ) در مورد آرایشگاه :
استعمال دخانيات از عوامل موثر در بروز بسياري بيماري ها بخصوص بیماری های تنفسی است كه علاوه بر سلامت فرد موجب به خطر افتادن سلامت اطرافيان هم مي شود. به همين دليل استعمال دخانيات توسط كليه شاغلين ممنوع مي باشد.