ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 355
بازديدکنندگان امروز: 130
کل بازديدکنندگان: 583665
بازديدکنندگان آنلاين: 16
زمان بارگزاري صفحه: 0.8424 ثانيه
فواید ترک سیگار

 ترک سیگار بهترین عملی است که افراد سیگاری می توانند برای بهبود سلامت خود انجام دهند.

به گزارش وب دا  رئیس اتاق مشاوره معاونت دانشجویی و فرهنگی با بیان این مطلب گفت: بسیاری از اثرات مصرف تنباکو می تواند با قطع سیگار کاهش پیدا کند و فواید ترک می تواند به سرعت پدیدار شود.

"علیرضا نیکزاد" اظهار داشت: در چند روز اول پس از ترک، فشار خون کاهش می یابد، سطح دی اکسید کربن خون پایین می آید و خطر حمله قلبی کاهش پیدا می کند.

وی افزود :فقط طی ۱۲ ساعت بعد از ترک سیگار مونواکسید کربن در بدن شما تا حد طبیعی پایین می آید و اکسیژن موجود در خون تا سطح طبیعی بالا می رود، ۴۸ ساعت بعد از ترک سیگار نیکوتین بدن شما تمام می شود و حس چشایی و بویایی شما به سطح معمول باز می گردد.

"نیکزاد" تصریح می کند: دو تا سه هفته پس از ترک سیگار متوجه می شوید که می توانید بدون احساس ضعف و خستگی به فعالیت بدنی و ورزشی بپردازید، این زمانی است که بیشتر افراد نشانه های ترک نیکوتین را پشت سر گذاشته اند و تقریبا بعد از یک ماه ریه ها شروع به بازسازی خود می کنند و عملکرد خود را بهبود می بخشند.

به گفته وی  بعد از یک سال انرژی افزایش می یابد گردش خون بهبود پیدا می کند، عملکرد ریوی بهبود می یابد، سرفه و خس خس کاهش پیدا کرده، عفونت های تنفسی کاهش پیدا می کنند و بعد از ۲ سال خطر مرگ ناشی از بیمارهای قلبی ریوی نسبت به یک فرد سیگاری فعال، به نصف رسیده و خطر سکته مغزی کاهش می یابد.

"نیکزاد" افزود: با ادامه ترک سیگار بعد از ۵ تا ۱۵ سال خطر سکته قلبی تقریبا مشابه افرادی می شود که هرگز سیگار نکشیده اند، پس از این مدت خطر مرگ نابهنگام به طور معناداری پایین می آید،علاوه بر آن خطر سرطان دهان و سرطان مثانه به نصف می رسد، خطر سرطان مری کاهش می یابد و به همین ترتیب خطر سرطان های حنجره، کلیه، گردن رحم و لوزالمعده کاهش چشم گیری پیدا می کنند.