ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 330
بازديدکنندگان امروز: 835
کل بازديدکنندگان: 615709
بازديدکنندگان آنلاين: 2
زمان بارگزاري صفحه: 0.7177 ثانيه
سیگار پلی به سوی اعتیاد

سیگار کشیدن یکی از عادت ها و وابستگی های زیان آور در جهان امروز و یکی از بلاهایی است که امروز گریبانگیر مردم دنیا شده و باعث می شود انسانهای زیادی به تباهی کشیده شوند و سرمایه های فراوانی به هدر رود .
آیا این تنها یک ادعای بی پایه واساس است که ما مصرف سیگار را مضر و زیان آور برای سلامت انسان به شمار آوریم؟
47 درصد از مردان و 12 درصد زنان جهان سیگاری هستند . درهر 10 ثانیه یک مرگ ناشی از مصرف دخانیات در جهان رخ میدهد. سالانه نیز 50 هزار نفر در ایران بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند. سالانه فقط 1200 میلیاردتومان برای خرید و مصرف سیگار درایران هزینه می شود. 4 برابر این میزان نیز سالانه صرف درمان عوارض ناشی از مصرف سیگار در کشور می شود. اگر هزینه عمر از دست رفته افرادی که به خاطر مصرف سیگار جان خود را از دست داده اند را نیز اضافه کنیم رقم بسیار بزرگی می شود که محاسبه آن مشکل است. همگان نیز ضررهای سیگار را می دانند اما همچنان آن را می کشند وسیگار نیز آنها را می کشد.
سیگار و تنباکو به عنوان مهمترین علت مرگ ومیر در دنیا شناخته شده است . امار نشان می دهند نیمی از افراد معتاد به سیگار که رقمی در حدود 650 میلیون نفر را تشکیل می دهند بر اثر کشیدن سیگار جان خود را از دست می دهند . به همین علت در سال 1987 کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی با تعیین یک روز با عنوان روز جهانی بدون دخانیات(31 می مصادف با 11 خرداد ماه) ، توجه همگان را به مضرات و خطرات استفاده از دخانیات جلب نمودند.
تحقیقات و پژوهش های علمی بعمل آمده توسط دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی بسیار معتبر در سراسر جهان در زمانها و مکانهای مختلف همگی نشان داده اند که مصرف دخانیات و سیگار بدون شک موجب افزایش شانس ابتلا به بیماریهای صعب العلاج و بالا رفتن میزان مرگ و میر در اثر ابتلا به اینگونه بیماریها می شود . بیایید بطور گذرا نگاهی بیفکنیم به چند گزارش آماری :
-       مصرف هر یک نخ سیگار   5/5 دقیقه از عمر انسان می کاهد .
-       در صورت تغییر ننمودن میزان شیوع مصرف دخانیات انتظار می رود که تا 20 سال آینده هر سال 000/000/10 نفر به علت سیگار کشیدن بمیرند ( بد نیست بدانید که بیش از نیمی از این قربانیان ساکنین کشورهای درحال توسعه یا جهان سوم می باشند . )
-       دخانیات بیش از حوادث رانندگی ، مصرف مشروبات الکلی ، آدمکشی ، سواستفاده از داروها ، خودکشی  و آتش سوزی در جهان موجب مرگ و میر انسانها می شود .
-       هر ایرانی بالای 15 سال بطور متوسط سالیانه 930 نخ سیگار استعمال نموده است که این مقدار در بین 190 کشور جهان رتبه 71 را دارا بوده است .