ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 319
بازديدکنندگان امروز: 780
کل بازديدکنندگان: 615654
بازديدکنندگان آنلاين: 12
زمان بارگزاري صفحه: 0.6708 ثانيه
سیگار درخت سبز زندگی را می خشکاند

•           استعمال دخانیات مهمترین عامل مرگ های قابل پیشگیری است .
•           دود تنباکو و سیگار حاوی بیش از 4000 ماده شیمیایی خطرناک همچون آمونیاک ، سرب و آرسنیک است که شمار زیادی از آنها مواد محرک یا سمی و سرطان زا هستند .
•           دود سیگار بیش از 40 نوع ترکیب سرطان زا دارد .
•           جزء اعتیاد آور سیگار ، نیکوتین است که از برگهای گیاه تنباکو بدست می آید و با اثر بر دستگاه اعصاب مرکزی موجب اعتیاد می شود . نیکوتین سیگار و تنباکو به سرعت جذب جریان خون می شود و ظرف 30 ثانیه به مغز می رسد و روی سلولهای عصبی آن اثر می گذارد . یک نخ سیگار حاوی 8 الی 20 میلی گرم نیکوتین است که تنها 1 میلی گرم آن هنگام کشیدن سیگار جذب بدن می گردد تنها 60 میلی گرم از این ماده مرگ آور می باشد .
•           تنها 10 الی 15 ثانیه زمان کافی است که پس از اولین پک شما به سیگار ، نیکوتین به مغز برسد مهمترین اثر نیکوتین بر روی مغز  1) احساس لذت و خوشایند از کشیدن سیگار  2) احساس تحریک پذیری پس از ترک سیگار می باشد.
•           دود تنباکو و سیگار مانند آزیت ( پنبه نسوز ) ، آرسنیک ، بنزن و گاز رادون جزء مواد سرطان زای درجه یک طبقه بندی می شود .
•           نیتروز ماده شیمیایی است که مصرف یک در میلیارد آن در مواد غذایی غیرمجاز شناخته شده است . در حالیکه در دود سیگار حدود پنج هزار در میلیارد از این ماده وجود دارد . نیتروزامین ها فعال ترین مواد سرطان زای موجود در دود سیگار و تنباکو هستند .
•           خطر پیدایش سرطان در سیگاری ها بیشتر از دیگران است و این افراد حداقل 5 سال زودتر از غیرسیگاری ها به سنین در معرض خطر سرطان می رسند .
•           ذرات زیان آور موجود در دود سیگار شامل موادی مانند قطران ، نیکوتین ، بنزن و بنزوپیرن است .
•           دود سیگار برای اطرافیان نیز زیان آور است . 85% دود سیگاری که در یک اتاق جمع می شود ، ناشی از سوختن نوک سیگار است و نه دودی که فرد سیگاری از راههای هوایی اش خارج می کند .
•           بیش از 30 درصد مرگهای ناشی از سرطان، مربوط به استعمال دخانیات است .
•           علت بیش از 80% مرگهای ناشی از سرطان ریه ، استعمال دخانیات است .
•           خطر بیماری قلبی و  سرطان ریه در افراد غیرسیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیانشان هستند 25% بیشتر از دیگران است .
•           سایر مواردی که با دود سیگار استنشاق می شود عبارتند از سیانید ( CYANID ) که سمی کشنده است ، فنل ها : که در پاک کننده های رنگ به کار می روند ، آمونیا ( AMMONIA ) : ماده ای که در مواد منفجره ، پاک کننده ها و سفیدکننده های دستشویی بکار می رود .
دوری از خانواده ، بیکاری ، محرکهای روانی ، اصرار دوستان و خویشان و حتی علاقه شخصی ، کسب لذت و تقلید و خودنمایی ، از عوامل موثر در روی آوری به سیگار است  . استعمال سیگار در نوجوانان ، بیشتر جنبه خودنمایی دارد و آرام آرام برای کسب لذت صورت می گیرد .
آغاز مصرف سیگار در سنین جوانی و میانسالی ممکن است تاثیر چندانی بر خلقیات فرد نداشته باشد ؛ ولی تجربه استعمال سیگار تا قبل از بیست سالگی یعنی در بحرانی ترین سنین نوجوانی ، به این سبب که دوران شخصیت سازی نوجوان است و هر تجربه ای را تا آخر عمر فرا راه خود قرار می دهد ، بسیار خطرناک است .
یکی از دلایل اصلی روی آوری نوجوانان به سیگار ، کنجکاوی در امتحان کردن آن است که اغلب از طریق دوستان و همسالان تبلیغ می شود و آرام آرام برای ادامه تجربه ، بهانه های دیگری نیز فراهم می شود . برخی از نوجوانان برای مخالفت با خانواده و رفع حقارتها به این کار دست می زنند و می خواهند از این طریق اعتماد به نفس بیشتری کسب کنند . رقابت با گروه همسالان از طریق خودنمایی ، بزرگترین دلیل شایع برای آغاز کشیدن سیگار است .
بسیاری از پسران نوجوان سیگاری ، عقیده دارند که با هر پکی که به سیگار می زنند ، احساس مردانگی می کنند و این شیوه به زودی جزئی از شخصیت آنها می شود . تقلید از پدر و مادر و اطرافیان نیز تاثیر زیادی در سیگار شدن نوجوان دارد . اضطراب ، تنش ، محرکهای شدید روانی و ناراحتی های خانوادگی عوامل عمده زمینه ساز برای روی آوردن به سیگار هستند .
مساله تاسف بار این است که نوجوان سیگاری که از طریق سیگار به آرامش کاذب دست می یابد و با پنهان کردن مشکل خود از خانواده هر روز بیش از پیش به دوستان هم دردش روی می آورد ، بهترین طعمه عاملان پخش مواد مخدر نیز خواهد شد ، در این میان خانواده ها بیش از دیگر گروهای اجتماعی در پیشگیری از سیگاری شدن نوجوانان نقش دارند .