ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 203956
بازديدکنندگان امروز: 391
کل بازديدکنندگان: 890443
بازديدکنندگان آنلاين: 2
زمان بارگزاري صفحه: 0.9516 ثانيه
اخبار > روز جهانی ایدز


  چاپ        ارسال به دوست

روز جهانی ایدز

هفته اطلاع رسانی ایدز (9-16 آذرماه) گرامی باد

" آگاهی و پیشگیری، آزمایش و درمان اچ آی وی"

"همه در یک کشتی نشسته‌ایم"

آخرین وضعیت بروز و درمان بیماری ایدز در کشور به نقل از دکتر پروین افسر کازرونی، رییس اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت

"اچ آی وی" یک بیماری عفونی قابل کنترل است که در صورت تشخیص زودهنگام و شروع درمان، نه تنها فرد عمر طبیعی خواهد داشت، بلکه قابلیت انتقال بیماری به دیگران نیز نزدیک به صفر می‌شود. به همین دلیل رسالت مهم ما دادن آگاهی به مردم جهت پیشگیری، برطرف کردن باور‌های غلط، فراهم آوردن امکان تشخیص زودهنگام بیماری و ارائه درمان بموقع است.


آخرین آمار ابتلا به ایدز در کشور
کل موارد ثبت شده این بیماری از ابتدا تا کنون ۴۰ هزار و ۵۷۳ نفر بوده‌اند که ۶۰.۱ درصد به دلیل اعتیاد تزریقی و ۲۲.۲ به دلیل رابطه جنسی پرخطر به این بیماری مبتلا شده‌اند؛ در این میان سهم زنان ۱۸ درصد و سهم مردان ۸۲ درصد بود است. ۵۰ درصد کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال بوده‌اند.


موارد بروز در شش ماهه نخست امسال
حدود هزار نفر در شش ماهه نخست سال جاری تشخیص داده شده‌اند. این آمار بیانگر آن است که در موارد تشخیصی جدید ۳۱درصد زن و ۶۹ درصد مردان هستند. از این تعداد ۴۶.۴ به دلیل رابطه جنسی پرخطر و ۲۲ درصد به دلیل اعتیاد تزریقی به ایدز مبتلا شده‌اند.


بی‌اطلاعیِ مبتلایان، چالش وزارت بهداشت در شناسایی موارد بیماری
تخمین ما از آمار ابتلا به ایدز حدود ۶۰ هزار مبتلای زنده است، اما درحال حاضر ۲۱ هزار و ۶۳۵ مورد آن‌ها تشخیص داده شده‌اند. این آمار نشان می‌دهد ۶۵ درصد موارد مبتلا از وضعیت خود آگاه نیستند و تشخیص داده نشده و تحت مراقبت و درمان نیستند و به این ترتیب ویروس از فرد مبتلا به همسر و فرزندش منتقل شده و موارد افزایش می‌یابد. چالشی که اکنون ما با آن روبرو هستیم، تفاوت میان میزان تخمین ما از افراد مبتلا به اچ آی وی و کسانی است که برای دریافت خدمات درمانی مراجعه می‌کنند. یکی از دلایل این موضوع آگاهی کم در خصوص وجود این مراکز است.


خدمات محرمانه ۲۰۰ مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در کشور
در کل کشور ۲۰۰ مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری جهت آموزش، پیشگیری، کنترل و درمان ایدز فعال است، این مراکز در نهایت رازداری و محرمانگی و رعایت حقوق بیمار کلیه خدمات مشاوره آزمایش و مراقبت و درمان را ارائه می‌دهند.


٠٩:٠٧ - 1398/09/10    /    شماره : ٣٤٣٦٧    /    تعداد نمایش : ١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج