ساختار مرکز
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 8258
بازديدکنندگان امروز: 578
کل بازديدکنندگان: 1067534
بازديدکنندگان آنلاين: 6
زمان بارگزاري صفحه: 0.9375 ثانيه
مراکز مشاوره ازدواج

معرفی مراکز مشاوره قبل از ازدواج
خانواده واحد تشکیل دهنده جامعه است و ازدواج زیربنای این واحد است و افزایش آگاهی زوجین پیش از ازدواج و در آستانه شروع زندگی مشترک از اقدامات بسیار مهم برای تقویت بنیان خانواده به شمار می آید.
مرکز مشاوره قبل از ازدواج گلوگاه بسیار مناسبی برای ارائه مشاوره و آموزش های لازم به زوجین ( پدران و مادران )آینده است که علاوه بر ارتقاء سطح سلامتی جامعه از بسیاری نابسامانی ها در زندگی زناشویی آنها در آینده جلوگیری می کند.
آموزش های زوجین هنگام ازدواج از سال 1371 در کشور آغاز شده است و اکنون بیش از 400 کلاس آموزشی در سراسر کشور این آموزش ها و خدمات را بر عهده دارند. 

استان قم نیز دارای دو مرکز مشاوره (مرکز مشاوره امیرالمومنین(ع) واقع در فلکه رسالت  ومرکز مشاوره امام رضا (ع) واقع در خیابان امامزاده ابراهیم می باشد) که سالانه حدود 13هزار زوج را تحت پوشش دارد و خدمات زیر را ارائه می دهد:
1.    آزمایشات قبل از ازدواج برای کسب اطمینان از سلامت زوجین
الف) تشخیص مبتلایان به سیفلیس (بیماری مقاربتی که در زمان تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود از آزمایشات مهم می باشد که با تشخیص آن از ابتلای همسر و ابتلا جنین در آینده پیشگیری می کند).
ب) تشخیص مبتلایان به تالاسمی:از جمله آزمایشات مهم تشخیص تالاسمی در زوجین است که با انجام آن وشناسایی زوجهای مینور (ناقل تالاسمی) از تولد کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور جلوگیری می شود.
ج) تشخیص اعتیاد
2.    ارجاع جهت تزریق واکسن کزاز
3.    ارجاع مشاوره ژنتیک: در صورتی که زوج ها دارای نسبت فامیلی نزدیک باشند جهت راهنمایی به مشاوره های ژنتیک سطح استان معرفی می شوند.
4.    آموزش به زوجین : در مرکز مشاوره روزانه کلاس های آموزشی مجزا ویژه عروسان و دامادها توسط مشاورین آقا و خانم  که دوره های آموزشی خاصی را گذرانده اند برگزار می شود.
در این کلاس ها به سه موضوع مهم پرداخته می شود. فصل اول در مورد روابط اجتماعی و عاطفی ازدواج است. در این فصل  درمورد روابط زن و شوهر با خانواده همسران خود، چگونگی رفتار هنگام بروز مشکلات ، چگونه از هم گلایه کنند و در مواقع بروز مشکل چگونه از هم حمایت روانی کنند و..بحث میشود.
فصل دیگر روابط زناشویی است که اهمیت خاص در تحکیم بنیان خانواده دارد.
سایرسر فصلها شامل فرزند آوری وسلامت باروری،اهمیت مراقبتهای قبل از بارداری و...می باشد.
در پایان کلاس هم بسته های آموزشی شامل کتابچه" ازدواج ومبانی اسلامی" وسایر رسانه های آموزشی تهیه شده در معاونت بهداشتی به زوجین تحویل داده می شود.همچنین با توجه به درخواست زوجین (برگه های نظر سنجی در خصوص تمایل زوجین به کدام محصول اموزشی از قبیل سی دی ،کتاب ویا کارت آموزش مجازی در شیفت صبح تکمیل ودر شیفت عصر تحویل مربی خانم می شود )سایر محصولات غیر از بسته اموزشی از مربی خانم دریافت می کنند .
عضویت در سامانه پیام سلامت معاونت بهداشتی  : زوجین با ارائه کد روزانه توسط مربیان خانم واقا در سامانه پیام سلامت عضو شده وپیامهای بهداشتی را دریافت می کنند.